Niewiele brakowało, by Jan Paweł II w ogóle się nie urodził. Nieznane fakty z życia papieża.
Dziś, 7 maja, równolegle z otwarciem procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych rodziców św. Jana Pawła II, na rynku księgarskim ukazała się najnowsza książka dr Mileny Kindziuk pt. „Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II”, ze wstępem kardynała Stanisława Dziwisza. Monografia wydana została nakładem wydawnictwa „Esprit” w koedycji z wydawnictwem „W Drodze”.
– Ta historyczna biografia autorstwa dr. Mileny Kindziuk to wyjątkowy portret Wojtyłów – rodziny mierzącej się z trudami życia, do końca ufającej Bożej Opatrzności. Książka odkrywa nie tylko nieznane fakty o rodzinie Jana Pawła II, ale też pozwala lepiej poznać i zrozumieć samego papieża – pisze we wstępie kard. Stanisław Dziwisz.
Zaskakujące owoce dziennikarskiego śledztwa
Milena Kindziuk – z pasją naukowca i zacięciem reporterskim – odkryła wiele nowych faktów o rodzicach św. Jana Pawła II, a także o samym papieżu. Ustaliła je na podstawie kwerendy archiwalnej m.in. niemieckich i polskich wojskowych kart ewidencyjnych Karola Wojtyły czy łacińskich i niemieckich ksiąg urodzeń, ślubów, pogrzebów. Dotarła także do relacji świadków, np. do Rona Bałamutha z USA, potomka rodu Bałamuthów, od których Wojtyłowie wynajmowali mieszkanie w Wadowicach.
>>> Św. Jan Paweł II był papieżem Bożego miłosierdzia
Autorka biografii natrafiła na nowe źródła, które potwierdzają i uwiarygadniają heroiczną postawę Emilii Wojtyłowej. Pomimo bardzo poważnego zagrożenia ciąży, jej życia i życia dziecka, nie zgodziła się na zalecaną przez lekarza aborcję i urodziła w 1920 r. zdrowego syna, który później został papieżem.
– Zgadzam się tu z Renzo Allegri, znanym włoskim dziennikarzem i pisarzem, który zestawił życie matki Jana Pawła II z losami św. Joanny Beretty, i który twierdzi, że obie te kobiety przeżyły wielki dramat macierzyństwa, musiały wybierać między własnym życiem i życiem dziecka, które nosiły w sobie. I obie wyraźnie wybrały ocalenie dziecka – mówi autorka w wywiadzie dla KAI. – Trudno uwierzyć, że tak niewiele brakowało, by Jan Paweł II w ogóle się nie urodził – konstatuje.
Badaczka przedstawiła nieznane szczegóły z życia Edmunda Wojtyły, brata Jana Pawła II. Ustaliła nieznane dotąd pochodzenie matki papieża. – Wbrew licznym sugestiom, jej rodzina nie miała korzeni litewskich, ukraińskich, czeskich, słowackich czy żydowskich. Okazuje się, że najstarsze ślady jej rodziny znajdują się na Mazowszu – jej pradziadek pracował w Magnuszewie, a dziadek ostatnie lata życia spędził w Warszawie, gdzie też zmarł i został pochowany na Powązkach – wyjaśnia.
>>> 10 aktualnych lekcji Jana Pawła II
Nieznane fakty, imponujące odkrycia
Odnalazła grób żydowskiego lekarza, dr. Tauba, który uratował trudną ciążę Emilii i dzięki któremu mógł urodzić się jej syn – przyszły papież. Odnalazła dwa groby Emilii Wojtyłowej i dotarła do informacji o jej ekshumacji; podważyła teorię o jej pochowaniu w Wadowicach. Ustaliła wszystkie miejsca zamieszkania rodziny Wojtyłów oraz dokładny przebieg kariery wojskowej Karola Wojtyły, seniora (najpierw w wojsku austriackim, a później polskim).
>>> Jeśli nie Jan Paweł II, to kto?
Książka przybliża wiele nowych faktów o rodzinie Wojtyłów. Czytelnik dowiaduje się kim byli Emilia i Karol Wojtyłowie, rodzice św. Jana Pawła II i jaką rodzinę stanowili. Jaki wpływ wywarli na życie Papieża? Dlaczego ich imiona mogą być zapisane w gronie świętych? Na te pytania odpowiada dr Milena Kindziuk, która przez kilka lat prowadziła badania, zbierała materiały, odnajdywała nieznane dokumenty oraz zdjęcia, rozmawiała ze świadkami życia Emilii i Karola.
Komentując rozpoczęte dziś procesy beatyfikacyjne rodziców Jana Pawła II autorka książki stwierdza: „Tak jednak w historii Kościoła już bywało.
Wśród wielu świętych dnia codziennego, tych zupełnie anonimowych, znaleźli się rodzice znanych dzieci. Wystarczy wspomnieć chociażby świętą Monikę, matkę św. Augustyna, błogosławionych Zelię i Ludwika Martin, rodziców Małej Teresy z Lisieux czy błogosławionych małżonków Quattrocchich, a może też matkę św. Jana Bosko, której proces beatyfikacyjny został otwarty.
>>> Pierwsza biografia rodziców Jana Pawła II już w księgarniach
– Tak często jest, że święci przyciągają świętych. Widać więc, jak cenne może być świadectwo wielkich świętych o swych rodzicach. Dzięki temu, kolejne pokolenia mają szansę poznać ich życie i mogą czerpać z nich wzór. Co więcej, mogą ich uznać za godnych wyniesienia na ołtarze i, jeśli Bóg pozwoli, za ich wstawiennictwem zanosić do Niego modlitwy – wyjaśnia Milena Kindziuk.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |