
fot. Vatican Media
Niewielu chrześcijan będzie mogło nawiedzić w Wielkim Tygodniu Jerozolimę
„W tym roku władze izraelskie wydały tylko 6000 pozwoleń na zaledwie jeden tydzień: to znacznie mniej niż 50000 chrześcijan na Zachodnim Brzegu, pragnących dzielić się swoją wiarą w Miejscach Świętych” – powiedział ojciec Ibrahim Faltas OFM, wikariusz Kustodii Ziemi Świętej. Cisjordania to część Palestyny, kontrolowana przez Izrael i stanowiąca jego jednostkę administracyjną o nazwie Judea i Samaria na zachód od doliny rzeki Jordan. Na powierzchni 5800 km² mieszka 2,3 miliona Palestyńczyków i ponad 700 tysięcy Żydów.
Duchowny powiedział, że jest bardzo rozczarowany małą liczbą wydanych zezwoleń: „Jestem odpowiedzialny za tego rodzaju prośby chrześcijan w rejonie Betlejem i nalegałem na władze izraelskie, aby przyznawano je w większej liczbie: musimy spotykać się i modlić razem ze społecznością ciężko dotkniętą cierpieniem wojny. Chrześcijanie na Zachodnim Brzegu, będący obywatelami Izraela mają wiele ograniczeń w swobodzie poruszania się i czekają na okres wielkanocny, aby móc udać się do Jerozolimy i pomodlić się przy Grobie Pańskim oraz w miejscach upamiętniających mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. „Ale do dziś, pomimo kilku spotkań, nawet na wysokim szczeblu, nie udało nam się uzyskać żadnych innych zezwoleń” – stwierdził zakonnik.

„Jerozolima, święte miasto trzech religii monoteistycznych, jest sercem konfliktu izraelsko-palestyńskiego, którego rozwiązania świat oczekuje jak rozwiązania wielu innych konfliktów”, przypomniał ojciec Ibrahim. „W Jerozolimie w promieniu kilkuset metrów kwadratowych, w miejscach świętych dla chrześcijan, żydów i muzułmanów słychać różne, ale podobne głosy, śpiewy i modlitwy, a jednocześnie w tym samym mieście nienawiść uniemożliwia prawo do wyznawania wiary innych” – dodał. Jest to szczególnie widoczne w tym roku, kiedy w dniu Wielkanocy chrześcijanie, katolicy i prawosławni jednoczą się w świętowaniu męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Tego samego dnia, 20 kwietnia, przypada również żydowska Pascha, która upamiętnia wyzwolenie narodu żydowskiego z niewoli egipskiej. „Ta zbieżność dat ważnych uroczystości jest niezwykła i w obecnym kontekście historycznym może i powinna być wyjątkową okazją. Jerozolima jest miastem podzielonym przemocą. Nie można przyzwyczaić się do przemocy, mając przed oczami piękno Miejsc Świętych, po których się chodzi, celebrując w liturgii obietnice Chrystusa. Ci, którzy żyją w Ziemi Świętej, nie mogą być neutralni, nieobecni lub obojętni” – podkreśla ojciec Faltas.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |