Niezwykły świadek wiary na Białorusi. Mija 10 lat od śmierci kard. Świątka
W katedrach mińskiej i pińskiej miejscowi biskupi przewodniczyli mszom św. upamiętniającym 10. rocznicę śmierci wielkiego świadka wiary na Białorusi i w byłym ZSRR kard. Kazimierza Świątka (1914-2011). W latach 1991-2007 był on metropolitą mińsko-mohylewskim a w 1994 został pierwszym kardynałem w dziejach Kościoła na Białorusi.
W kazaniach wygłoszonych podczas rocznicowych Mszy św. przypomniano niezachwianą wiarę Kardynała oraz jego rolę w zachowaniu, a następnie odrodzeniu Kościoła na tych ziemiach.
>>> Chcesz wesprzeć Kościół? Nie krytykuj, módl się!
Legenda pełna nadziei
Liturgii w stołecznej katedrze Najświętszego Imienia Maryi przewodniczył arcybiskup-senior mińsko-mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz. W kazaniu hierarcha podkreślił, że „kardynał Świątek już za życia stał się legendą i mimo prześladowań Kościoła i tragicznych wydarzeń swego życia, nigdy nie stracił nadziei, nawet wbrew nadziei”.
>>> Abp Kondrusiewicz: obecny kryzys nadwyrężył relacje między Kościołem a państwem na Białorusi
Chociaż urodził się w ówczesnej Estonii [w 1914r.], to całe swoje życie związał z ziemią białoruską, poświęcając je głoszeniu Ewangelii oraz odrodzeniu i umacnianiu Kościoła na tych terenach – mówił kaznodzieja. Zauważył, że były to złożone czasy, ks. Świątek dwukrotnie trafiał do celi śmierci i spędził 10 długich lat w stalinowskich łagrach. A gdy wychodził na wolność, na pytanie naczelnika obozu, jak to było możliwe, że po tylu przejściach jeszcze żyje, kapłan odpowiedział: „Tak chciał Bóg” – przypomniał mówca.
Ofiarny i oddany
Mszy świętej w 10. rocznicę śmierci kardynała w pińskiej bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP przewodniczył miejscowy biskup Antoni Dziemianko. Wraz z nim koncelebrowali ją czterej inni biskupi z całej Białorusi i liczni księża, w tym wizytator apostolski dla grekokatolików białoruskich o. archimandryta Sergiusz Gajek.
Bp Dziemianko zwrócił uwagę na przykład ofiarnego życia Kardynała, bez reszty oddanego służbie Chrystusowi i Jego Kościołowi.
>>> Coraz więcej uchodźców przedostaje się z Białorusi do Polski i Litwy
Zachęcił również do pamiętania w modlitwie o pochowanej w przededniu tej rocznicy Barbarze Szymańskiej, która przez 65 lat ofiarnie pomagała ks. Kazimierzowi Świątkowi w jego posłudze jako wieloletniemu proboszczowi w Pińsku, a potem jako biskupowi, metropolicie i kardynałowi.
Po Mszy wszyscy jej uczestnicy pomodlili się w krypcie katedry, gdzie spoczywają doczesne szczątki kard. Świątka.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |