Nikaragua: był suspendowany przez Jana Pawła II. Teraz koncelebrował mszę
Zrehabilitowany przez papieża Franciszka ksiądz z Nikaragui Ernesto Cardenal, zawieszony przez Jana Pawła II za pracę w rządzie kraju, po 35 latach koncelebrował mszę w szpitalu w Managui. Zdjęcie 94-letniego kapłana opublikował oficjalny portal Watykanu.
Watykan potwierdził wcześniejsze doniesienia o decyzji papieża o całkowitym cofnięciu kary suspendowania nałożonej na kapłana – promotora teologii wyzwolenia za aktywność polityczną. W latach 70. był on ministrem kultury w rządzie Daniela Ortegi, a potem porzucił wszelką działalność polityczną.
Obecnie w ciężkim stanie przebywa w szpitalu, gdzie otrzymał błogosławieństwo od papieża, udzielone mu przez nuncjusza apostolskiego w Nikaragui arcybiskupa Waldemara Sommertaga 35 lat po tym, gdy został zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej – podał w poniedziałek portal Vatican News.
Rehabilitacja
Pierwszy o „rehabilitacji” księdza Ernesto Cardenala poinformował w niedzielę hiszpański dziennik „El Pais”.
.@vaticannews_it has a photo of Father Ernesto Cardenal concelebrating Mass in his hospital bed after #PopeFrancis lifted the suspension imposed on him more than 30 yrs ago for being part of the Sandinista govt. pic.twitter.com/8ug1pmIhe8
— Cindy Wooden (@Cindy_Wooden) 18 lutego 2019
Franciszek wystosował list do Cardenala, a w szpitalu odwiedził go biskup pomocniczy tamtejszej archidiecezji Silvio Jose Baez. Biskup przykląkł przed łóżkiem sędziwego Cardenala i – jak zrelacjonował potem na Twitterze – poprosił go o błogosławieństwo „jako kapłana Kościoła katolickiego”. Madrycka gazeta opublikowała zdjęcie z tego spotkania.
Ta wizyta – zaznaczył dziennik – to gest „symboliczny”, stanowiący bezpośrednie nawiązanie do zdarzenia, jakie miało miejsce w 1983 roku na płycie lotniska w stolicy Nikaragui.
Suspensa
Gdy Ernesto Cardenal – poeta i wtedy minister kultury w pierwszym rządzie Ortegi – przykląkł przed Janem Pawłem II, by ucałować jego pierścień, papież odsunął dłoń i powiedział: „Najpierw ksiądz musi pojednać się z Kościołem katolickim”. Stolica Apostolska nie tolerowała bezpośredniego udziału duchownych w działalności rządowej. W ówczesnym rządzie Nikaragui było ich trzech.
Rok po zdarzeniu na lotnisku Jan Paweł II zawiesił Cardenala w pełnieniu posługi kapłańskiej. Potem Cardenal, prowadzący życie kontemplacyjne, stał się ostrym krytykiem Daniela Ortegi, który powrócił do władzy w 2007 roku; Cardenal twierdził, że jest prześladowany.
Pojednanie nikaraguańskiego duchownego z Kościołem nastąpiło obecnie, wraz z listem papieża Franciszka. Włoski dziennik „La Repubblica” przypomniał w poniedziałek, że zawieszony kapłan od wyboru obecnego papieża w 2013 roku mówił, że „utożsamia się” z nim. „Teraz z ulgą przyjął list z Watykanu” – dodała gazeta.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |