fot. mat. prasowe

Noc świątyń: odkryj ich majestat

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Czym są jad i mezuza? Dlaczego w cerkwi rozdawane są prosfory zamiast opłatka? Odpowiedź na te pytania przynosi dzisiejsza Noc Świątyń. To wydarzenie wyrastające z ducha tolerancji, ekumenizmu oraz dialogu międzyreligijnego.

fot. pixabay


Niezwykle ciekawa i różnorodna jej odsłona odbywa się w Łodzi. To przecież od wieku miasto wielu kultur. Ubiegłoroczna edycja przyciągnęła tłumy. Podczas łódzkiej odsłony Nocy Świątyń będzie można zwiedzić kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza, a także obejrzeć wystawę sitodruków z przełomu XIX i XX w., przechowywanych w zbiorach tej świątyni. Dla zainteresowanych otworzą się drzwi cerkwi pw. św. Olgi (ul. Grzegorza Piramowicza 12) i synagogi przy ul. Rewolucji 1905 nr 28. W tej synagodze odbędzie się też spotkanie z rabinem Łodzi Dawidem Szychowskim.

fot. Domena Publiczna


Największą atrakcją będzie możliwość zobaczenia jedynej świątyni judaistycznej w Łodzi, która ocala po II wojnie światowej, czyli Synagogi Reicherów. Noc świątyń odbywa się w wielu miastach w Polsce, zaangażowani są w nią przedstawiciele kilku wyznań. Świątynie i przewodnicy na chętnych zwiedzania i poznawania czekają do 21:00 (w niektórych miejscach do 22:00).

>>> Program Nocy Świątyń w Warszawie

Zobacz także
Wasze komentarze