Nowa encyklika najważniejszym wydarzeniem pontyfikatu Franciszka?
Biskup diecezji Hildesheim w Niemczech, Heiner Wilmer, uważa nową encyklikę Franciszka o Najświętszym Sercu Jezusa za „duchowe arcydzieło” papieża. Dla niemieckiego biskupa, byłego przełożonego generalnego Zgromadzenia Księży Misjonarzy Najświętszego Serca Jezusowego (MSC), encyklika „Dilexit nos” jest „kamieniem węgielnym katedry Franciszka”.
Na portalu internetowym Kościoła w Kolonii domradio.de. bp Wilmer stwierdził, że ten kamień trzyma całą konstrukcję razem. Jak zauważył, w Niemczech duchowość Najświętszego Serca często była wyśmiewana. Zarzucano, że była to pobożność płytka, mdła i niemęska, pozbawiona poważnych podstaw teologicznych i nadal jest częściowo nadal oskarżana. “A to nie jest tak! Choć zdarzają się też wykolejenia i sporo kiczu, to jednak główny nacisk położony jest na wcielenie Boga. A w sercu encykliki znajduje się właściwe centrum Ewangelii, a mianowicie: chodzi o religię miłości, religię konkretu. Tu nie chodzi o moralność, ale o odkupienie”, podkreślił bp Wilmer.
>>> Papież wydał encyklikę „Dilexit nos”: zmiana świata zaczyna się od zmiany serca [DOKUMENT]
Duchowość Najświętszego Serca również nie jest antypodą wyjaśnienia, tłumaczył bp Wilmer i zacytował francuskiego filozofa Blaise’a Pascala: „Serce ma swoje racje, których rozum nie zna”. Papież Franciszek w swojej encyklice powiedział: „Jestem moim sercem”. Oznacza to, że wielkich decyzji w życiu nie podejmuje się na podstawie rozumu, obliczeń i matematyki, ale wewnętrznej intuicji.
„Dilexit nos” (On nas umiłował) jest czwartą encykliką papieża Franciszka. Ukazała się w związku z 350. rocznicą objawień francuskiej zakonnicy, św. Małgorzaty Marii Alacoque (1673-1675) i nawiązuje do wielu współczesnych form pobożności Serca Jezusowego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |