fot. Antoni Jezierski/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Nowa nazwa inicjatywy bliskości z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej

Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym – tak brzmi nowa nazwa obchodzonej w pierwszy piątek Wielkiego Postu inicjatywy duchowej bliskości z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej. – Chcemy poprzez tę nazwę ukazać, że osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań – podkreśla abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Historia obchodów

Inicjatywa ta obchodzona jest w Kościele w odpowiedzi na apel papieża Franciszka. Konferencja Episkopatu Polski wyznaczyła jako datę pierwszy piątek Wielkiego Postu i po raz pierwszy Kościół w Polsce obchodził Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego 3 marca 2017 roku. „Trzeba otwarcie mówić o grzechu, pokucie oraz o nieskończonym miłosierdziu Boga. Konieczne jest głębokie rozeznanie duchowe i wspólnotowy rachunek sumienia. Należy pamiętać o cierpieniu osób, które doświadczyły molestowania seksualnego – ze strony duchownych czy świeckich – i wznosić wspólnie modlitwę przebłagania za niegodziwe czyny wobec nich popełnione. Fakt, że zostały one popełnione także przez ludzi Kościoła staje się dla nas wyrzutem sumienia i przynagleniem do podjęcia pokuty i czynów miłosierdzia” – wyjaśniał w komunikacie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

>>> Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży: osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i działań

Zmiana nazwy

Przychylając się do wniosku abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, podczas 396. Zebrania Plenarnego KEP, odbywającego się w Częstochowie w dniach 20-21 listopada 2023 r., Konferencja Episkopatu Polski zmieniła nazwę inicjatywy na: Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

– Nowa nazwa podkreśla pragnienie solidarnego wsparcia osób skrzywdzonych, zarówno poprzez duchowe towarzyszenie, jak i konkretną pomoc – zaznacza ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. – Dopiero gdy spotykamy osoby zranione, to zdajemy sobie sprawę z ogromu zła, które wymaga zadośćuczynienia. Solidarność ze Skrzywdzonymi jest drogą do pokuty – dodaje. Zachęca wspólnoty parafialne i zakonne do włączenia się w przeżycie tego dnia, np. poprzez nabożeństwo Drogi Krzyżowej. – Warto skorzystać z przygotowanych na ten dzień rozważań albo po prostu wspomnieć o skrzywdzonych we wprowadzeniu do nabożeństwa lub Mszy świętej – mówi ks. Studnicki.

>>> Abp Wojciech Polak: nowe standardy w zakresie ochrony małoletnich oraz zespół niezależnych ekspertów

Wsparcie Skrzywdzonych

Praca diecezjalnych i zakonnych delegatów i delegatek ds. ochrony dzieci i młodzieży, duszpasterzy i sióstr towarzyszących skrzywdzonym, świeckich pracujących w punktach konsultacyjnych – to konkretna pomoc, jakiej Kościół udziela osobom skrzywdzonym. Rozpoczyna ją wsparcie już na etapie przed dokonaniem zgłoszenia, a po przyjęciu zawiadomienia dotyczącego przestępstw seksualnych uruchamiane są procedury wsparcia, w tym pomocy psychologicznej i prawnej. Działania struktur lokalnych w diecezjach i zgromadzeniach wspierają Centrum Ochrony Dziecka i Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Osoby skrzywdzone i ich bliscy mają także zapewnione duchowe towarzyszenie i wsparcie duszpasterzy i sióstr zakonnych.

Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze