fot. @VaticanNewsPL.

Nowe „L’Osservatore Romano”: o czym warto wiedzieć przed Jubileuszem 2025

Pierwsze Światowe Dni Dzieci, wywiad z sekretarzem generalnym KEP bp. Arturem Mizińskim, który kończy drugą i według statutu ostatnią kadencję, artykuł o polonikach w Watykanie i o tym, czym jest rok jubileuszowy – to niektóre z tematów najnowszego miesięcznika papieskiego „L’Osservatore Romano” w języku polskim. O tematach najnowszego wydania „L’Osservatore Romano” informuje Vatican News.

„Czy pokój zawsze jest możliwy? Dlaczego niektórzy ludzie nie mają ani domu, ani pracy? Co dzieci mogą zrobić, żeby uczynić świat lepszym?”. Odpowiedzi na te i inne pytania, które najmłodsi zadali Papieżowi Franciszkowi podczas pierwszych Światowych Dni Dzieci, znajdziemy w najnowszym numerze „L’Osservatore Romano”.

W związku z Jubileuszem Roku Świętego 2025 na temat poloników w Watykanie pisze ks. Waldemar Turek, pracujący ponad 30 lat w Stolicy Apostolskiej. Można m.in. poznać historię mozaiki Maryi Matki Kościoła i związku tego wizerunku ze św. Janem Pawłem II, przeczytać o kaplicy polskiej w Watykanie i dowiedzieć się, który z polskich świętych jako jedyny został uwieczniony na Kolumnadzie Berniniego.

fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 został ogłoszony 9 maja 2024 roku przez Ojca Świętego Franciszka. W tym kontekście w najnowszym numerze papieskiego miesięcznika została przytoczona historia jubileuszy w Kościele, która rozpoczęła się za pontyfikatu Papieża Bonifacego VIII, w 1300 roku.

Oprócz artykułów dotyczących działalności Papieża i Kościoła powszechnego w „L’Osservatore Romano” można znaleźć ważny głos dotyczący Kościoła w Polsce. Bp Artur Miziński na zakończenie swojej 10–letniej posługi sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski podsumowuje najważniejsze wyzwania i radości ostatnich lat Kościoła.

Po części publicystycznej następuje podsumowanie miesiąca Papieża Franciszka, które pozwala śledzić na bieżąco nauczanie papieskie. Wypowiedzi papieskie i artykuły zilustrowano zdjęciami, pragnąc w ten sposób oddać klimat wydarzeń. W trzeciej części znajdują się najnowsze dokumenty i wypowiedzi papieskie oraz dokumenty Stolicy Apostolskiej.

fot PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

„«L’Osservatore Romano» przekazuje głos Papieża i Stolicy Apostolskiej w języku polskim do wszystkich, którzy tym językiem się posługują – podsumowuje kierownik redakcji języka polskiego mediów watykańskich, ks. Paweł Rytel-Andrianik w edytorialu. – Chcemy nie tylko być ważnym i oficjalnym źródłem informacji, ale pomagać jednoczyć we wspólnocie Kościoła powszechnego, zgodnie z misją, którą nam powierzył św. Jan Paweł II, gdy zainicjował polskie wydanie pisma, oraz zgodnie z wezwaniem Papieża Franciszka do budowania mostów poprzez posługę mediów”.

„L’Osservatore Romano” po raz pierwszy ukazało się w 1861 r., a w języku polskim – z inicjatywy św. Jana Pawła II – pismo jest wydawane od 1980 roku. W celu pozyskania wersji elektronicznej „L’Osservatore Romano” na terenie Polski należy zwracać się do własnej parafii. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze