Islamska milicja patrolująca teren Strefy Gazy w Palestynie. Jest to obszar położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego, graniczący na południowym zachodzie z Egiptem oraz na południu i wschodzie z Izraelem (Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER).

Nowegia: dżihadysta skazany za rekrutowanie do ISIS

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Sąd w Oslo skazał we wtorek Ubaydullaha Hussaina, Norwega o pakistańskich korzeniach, na 9 lat więzienia za rekrutowanie do szeregów Państwa Islamskiego (IS). To pierwszy tego rodzaju wyrok w historii Norwegii. Skazano również zwerbowanego przez niego Norwega.

20-letni Norweg Simen Andreassen został skazany na dwa lata i dziesięć miesięcy więzienia za próbę przyłączenia się do IS. Decyzję tę miał on podjąć pod wpływem agitacji Ubaydullaha Hussaina. Mężczyzna jest pochodzenia norweskiego i przeszedł na islam.

W liczącym 122 strony wyroku sąd dowiódł ponad wszelką wątpliwość, że to Ubaydullah Hussain odegrał decydującą rolę w powzięciu przez 20-latka postanowienia o wyjeździe do Syrii. Norweg został jednak zatrzymany w czerwcu 2015 roku przez kontrwywiad na lotnisku w Goeteborgu w Szwecji.

Ubaydullah Hussain został także uznany za winnego udzielenia IS finansowego i materialnego wsparcia. Wyrok obejmuje też zastraszanie innych osób, w tym dziennikarzy, i nielegalne przechowywanie paralizatora elektrycznego.

„Wyrok jest moim zdaniem niesłusznie surowy, ponieważ mój klient został skazany tylko za jeden udowodniony przypadek rekrutacji do IS” – skomentował w wywiadzie dla agencji NTB John Christian Elden, obrońca Husseina.

„Rozważamy odwołanie, ponieważ naszym zdaniem sąd zbyt nisko ustawił poprzeczkę decydującą o tym, co uznać za członkostwo w IS na podstawie artykułowanych przez Ubaydullaha Hussaina wyrazów poparcia dla IS na Facebooku” – dodał Elden.

Prokuratura jest usatysfakcjonowana wymiarem kary.

Skazany urodził się w Oslo w rodzinie Pakistańczyków jako Arslan Ubaydullah Maroof Hussain i za młodu grał aktywnie w hokeja, piłkę nożną, a także był sędzią piłkarskim w turnieju młodzieżowym Norway Cup.

Do radykalizacji Ubaydullaha Hussaina miał się przyczynić głośny islamista Omar Bakri Muhammad, od którego otrzymał zwrotny list już w roku 1999. Ubaydullah Hussain był w 2011 z jednym założycieli Profetens Ummah, grupy dżihadystów salafistycznych w Oslo.

Ubaydullah Hussain wielokrotnie dawał publicznie wyrazy poparcia dla dżihadystycznych ataków terrorystycznych.

Nowegia: dżihadysta skazany za rekrutowanie do ISIS
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze