Nowy kapelan Gwardii Szwajcarskiej spotkał się z papieżem. Jest benedyktynem
Papież Franciszek przyjął 7 stycznia nowego kapelana Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej, o. Kolumbana Reichlina. Benedyktyn ze szwajcarskiego opactwa Einsiedeln jest od połowy października duszpasterzem niemal 130 gwardzistów w Watykanie. Po audiencji powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA, że rozmawiał z Ojcem Świętym m.in. o możliwości zawierania małżeństw przez gwardzistów oraz o duszpasterstwie rodzin, a więc o sprawach leżących na sercu papieżowi.
„Słyszałem wielokrotnie, a teraz doświadczyłem tego osobiście, że papież jest również dobrze poinformowany o Gwardii Szwajcarskiej, zna nawet nazwiska gwardzistów i jest zainteresowany przede wszystkim dobrym rozwojem duchowym każdego człowieka”, stwierdził o. Kolumban. Podkreślił, że to spotkanie z papieżem Franciszkiem było bardzo osobiste i podnoszące na duchu.
>>> UKSW: inauguracja Gwardii Uniwersyteckiej – pierwszej takiej jednostce w Polsce
Najważniejsze zadania
Tuż po objęciu urzędu szwajcarski benedyktyn w rozmowie z KNA jako jedno ze swoich najważniejszych zadań wymienił osobiste rozmowy z gwardzistami. Ponadto, po pandemii, pragnął wznowić podróże i pielgrzymki, a także umożliwić młodym ludziom zrozumienie różnorodności Kurii Rzymskiej i wielości jej zadań międzynarodowych .
Jako kapelan Gwardii benedyktyński zakonnik jest duszpasterzem również dla 22 rodzin gwardzistów, które wraz ze swoimi dziećmi stanowią jedną parafię. Swoją funkcję będzie sprawował przez pięć lat i istnieje możliwość przedłużenia.
Życiorys
Urodzony w 1971 roku o. Reichlich pochodzi z kantonu Schwyz, po maturze w 1991 roku wstąpił do klasztoru benedyktynów w Einsiedeln. Tam też oraz w St. Meinrad (Indiana, USA) studiował teologię, po czym przyjął święcenia kapłańskie w 1997 roku. W późniejszym czasie zakonnik studiował historię i liturgikę w Bernie, Fryburgu Szwajcarskim oraz w Rzymie.
Po powrocie do kraju brał udział w różnych tamtejszych gremiach nt. liturgii. W klasztorze pełnił różne funkcje, m.in. był odpowiedzialny za pielgrzymki. W latach 2009-2020 był proboszczem w Sankt Gerold w austriackim Vorarlbergu, które podlega administracji klasztoru Einsiedeln.
Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 r. Jej członkowie odpowiadają za osobistą ochronę Ojca Świętego i kontrolują wejścia do Watykanu. Dom św. Marty, w którym mieszka Franciszek, strzeżony jest częściowo przez gwardzistów, a częściowo przez żandarmerię watykańską. Do formacji tej mogą kandydować wyłącznie katolicy szwajcarscy w wieku od 19 do 30 lat, którzy w swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy.
>>> Hollywood planuje film sensacyjny z udziałem Gwardii Szwajcarskiej
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |