EPA/LEGNAN KOULA Dostawca: PAP/EPA.

Nowy plastik można przetwarzać nawet setki razy

Powstał nowy rodzaj plastiku, który można niemal dowolną liczbę razy rozkładać na czynniki pierwsze i wytwarzać nowe przedmioty. Dzięki zastosowanej metodzie można też rozkładać istniejące już tworzywa.

Naukowcy z University of Colorado, Boulder przekonują, że już niedługo plastik z samochodów, elektroniki czy nawet satelitów będzie można wykorzystać 25 czy nawet 250 razy.

Na łamach magazynu „Nature Chemistry” opisali oni metodę, dzięki której nowego typu wytrzymałe tworzywo można rozłożyć na czyste czynniki pierwsze, aby potem wykorzystać je do produkcji nowych rzeczy.

>>> Ponad 8 milionów ton plastiku trafia co roku do oceanów

To kolosalny postęp recyklingu. Dzisiejsze polimery udaje się przetwarzać najwyżej kilkakrotnie. Obecnie plastik się rozdrabnia i poddaje rozkładowi np. z pomocą bakteryjnych enzymów. To się jednak wiąże z niemałymi stratami, a przy tym nie jest odtwarzany taki sam materiał, jaki dostępny był na wyjściu. Ten proces także wymaga dużych nakładów energii.

Tymczasem, kiedy tworzywa wprowadzono w połowie XX wieku, spowodowały pewnego rodzaju przemysłową rewolucję, ale kiedy zaczęły dosłownie zalewać środowisko, stały się globalnym problemem.

Fot. unsplash

Co gorsza, produkcja plastiku wymaga dużych ilości surowców kopalnych, a także energii. „Staramy się wyjść poza ramy, jeśli chodzi o różne sposoby zrywania chemicznych wiązań – mówi Wei Zhang, główny autor nowego badania. – Nasze chemiczne metody mogą pomóc w stworzeniu nowych technologii i materiałów. Można je wykorzystać także do rozwiązania problemu zalegającego już plastiku” – podkreśla.

Jego zespół opracował technikę tworzenia i niszczenia chemicznych połączeń, która pozwala na pozyskiwanie i rozkładanie wytrzymałych tworzyw nowego typu. Jednocześnie można ją wykorzystać do rozłożenia dzisiejszych, trudno poddających się recyklingowi materiałów.

>>> Mikroplastik jest także w głębinach morskich

Metoda jest gotowa do skomercjalizowania i można ją łatwo wprowadzić do działających już zakładów produkcyjnych. „Możliwość nie tylko tworzenia nowych polimerów, ale także przetwarzania i wykorzystywania starszych tworzyw może naprawdę przynieść korzyści w przyszłym projektowaniu i otrzymywaniu plastików” – mówi prof. Zhang.

„Z pomocą naszego, nowego podejścia możemy przygotować wiele nowych materiałów – niektóre z nich mogą mieć podobne właściwości, jak plastiki używane dzisiaj, na co dzień” – twierdzi badacz.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze