fot. materiały prasowe – Ludźmierskie Sacralia

Nowy Targ. Wystawa „Ludźmierskie Sacralia” z figurą Maryi z XV w.

W Nowym Targu 18 sierpnia odbył się wernisaż wystawy „Ludźmierskie Sacralia”. Największym „skarbem” zbirów jest figura MB przywieziona prawdopodobnie przez oo. cystersów do Ludźmierza w XV w., przebywająca w sanktuarium do 1938 r. Obecnie przechowywana jest w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie. Cenny eksponat został wypożyczony do galerii „Jatki” gdzie można go oglądać do 24 września.

Wernisaż wystawy prowadzi Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. – Trwający jubileusz 60-lecia koronacji Ludźmierskiej Pani stał się inspiracją do pokazania dzieł sztuki na ogół niedostępnych, a przechowywanych w zakrystii, na plebanii, w magazynach – podkreśla ks. Maciej Ścibor, kustosz sanktuarium w Ludźmierzu. W wernisażu wziął udział także jego poprzednik ks. Jerzy Filek. Przybyli także duchowni pracujący na Podhalu, m.in. ks. Mieczysław Łukaszczyk, ks. Władysław Zązel i proboszcz parafii św. Katarzyny ks. Zbigniew Płachta.

Na specjalną uwagę na wystawie zasługuje gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, która do 1938 r. była w ludźmierskiej świątyni, a obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie. – Jej wypożyczenie stało się możliwe dzięki współpracy i osobistej życzliwości ks. dyrektora Jacka Kurzydły. Madonna z Dzieciątkiem choć na krótki czas wróciła więc na Podhale i może być podziwiana przez odwiedzających wystawę – mówiła Anna Dziubas, kurator wystawy w nowotarskiej Galerii „Jatki”.

O najcenniejszym eksponacie na wystawie, bo pochodzącym z około 1425 r. mówił obecny na wernisażu ks. Jacek Kurzydło, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie. – Ta figura przeszła wiele. W pewnym okresie była przerobiona. Ktoś zafascynowany Matką Boską Niepokalaną wyrwał figurze dzieciątko i uciął stopy. Na szczęście w XX w. udało odwrócić te zmiany, zrekonstruować stopy, powróciła też figurka dzieciątka – mówił ks. Kurzydło.

>>> Nazaret: Maryja na mozaikach z całego świata [GALERIA]

Na wystawę „Ludźmierskie sacralia” składają się jeszcze inne figury, obrazy, naczynia i szaty liturgiczne. – Każdy z tych przedmiotów ma swoją historię, wiążą się one z wieloma modlitwami, intencjami, może także cudami. Wszystkie pokazują coś, co jest nie do przecenienia – doświadczenie Boga – mówiła z kolei prof. Anna Mlekodaj, autorka katalogu ilustrującego wystawę „Ludźmierskie sacralia”.

Wszystkim osobom zaangażowanym w pracę na rzecz przygotowania wystawy gratulował burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. – Od wieków nasi dziadkowie i ojcowie chodzili na odpust i po odpust do Ludźmierza, zanosili swoje prośby czy błagania przed tymi właśnie eksponatami. To piękna karta naszej podhalańskiej historii – dodał burmistrz Grzegorz Watycha. Jego słów słuchał m.in. Bogusław Waksmundzki, wicestarosta powiatu nowotarskiego. – To podroż w tradycję i kulturę oraz religię kilkudziesięciu pokoleń całych rodzin góralskich, które modliły się przy figurze Madonny z Dzieciątkiem -zauważył z kolei Andrzej Zarych, dyrektor MCK Sokół w Nowym Sączu.

fot. materiały prasowe – Ludźmierskie Sacralia

Wielki wkład w organizację ekspozycji „Ludźmierskie sacralia” miała kierownik Galerii Sztuki „Jatki” Anna Dziubas, a także prof. Anny Mlekodaj i państwo Anna i Marcin Ozorowskich. Wystawa odbywa się pod honorowym patronatem Witolda Kozłowskiego, marszałka Województwa Małopolskiego i Grzegorza Watychy, burmistrza Miasta Nowy Targ. Wernisaż uświetniła kapela regionalna „Podhalanie” z Ludźmierza, a o poczęstunek zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ludźmierzu. Do Nowego Targu przybyły również siostry urszulanki pracujące w ludźmierskim sanktuarium.

Wystawę „Ludźmierskie sacralia” będzie można oglądać w galerii MBWA „Jatki” w Nowym Targu. do 24 września. Ekspozycja jest czynna siedem dni w tygodniu od godz. 10 do 17. Wstęp na nią kosztuje symboliczną złotówkę.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze