o. Paolo Martinelli, fot. wikimedia commons

Nowy wikariusz apostolski Arabii Południowej

Włoski kapucyn, 63-letni o. Paolo Martinelli, dotychczasowy biskup pomocniczy w Mediolanie, został nowym wikariuszem apostolskim Arabii Południowej. Zastąpił on na tym stanowisku 80-letniego biskupa Paula Hindera ze Szwajcarii, również kapucyna, który przeszedł na emeryturę.

O najnowszej decyzji Franciszka poinformowało 1 maja Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Bp Paul Hinder, który swoje 80. urodziny obchodził 22 kwietnia, w latach 2005-2011 stał na czele wikariatu apostolskiego Arabii, utworzonego 28 czerwca 1889, który obejmował Bahrajn, Jemen, Katar, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA). 31 maja 2011 tę ogromną jednostkę kościelna o powierzchni prawie 3,2 mln km kw. Benedykt XVI podzielił na dwa mniejsze wikariaty: Arabii Północnej i Południowej. Powołał jednocześnie bp. Hindera na przełożonego części południowej, w której skład weszły Jemen, Oman i ZEA.

Dżedda – miasto w zachodniej części Arabii Saudyjskiej, fot. EPA/AMEL PAIN

13 maja 2020 ponownie został głową Kościoła katolickiego całej Arabii, gdyż jako administrator apostolski zarządzał wikariatem Arabii Północnej po zmarłym miesiąc wcześniej włoskim biskupie Camillo Ballinie. Już pięć lat temu, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, w dniu swoich 75. urodzin, bp Hinder złożył papieżowi rezygnację z funkcji biskupa ordynariusza.

Oba wikariaty mają powierzchnię około 3,2 milionów kilometrów kwadratowych i pod tym względem wspólnie stanowią jedną z największych terytorialnych jednostek kościelnych na świecie. Wolność religijna chrześcijan jest w niektórych z tych krajów bardzo ograniczona, zwłaszcza w Arabii Saudyjskiej, gdzie w ogóle zakazane są wszelkie religie poza islamem. Ogółem w obu wikariatach żyje 3,5 miliona katolików, nad którymi opiekę duszpasterską sprawuje tylko około 120 księży.

Na półwyspie nie ma miejscowych chrześcijan. Większość katolików stanowią robotnicy zagraniczni, przede wszystkim z Indii, Pakistanu i Filipin, ale także z krajów arabskich, jak Liban czy Syria, jak również z Europy. Warunki, w jakich żyje Kościół w krajach arabskich, są różne, podobnie jak stopień swobód i wolności religijnej i wyznania. Ze względu na duże odległości, chrześcijanie często mają niewielki kontakt ze sobą.

Bp Paolo Martinelli OFMCap. urodził się 22 października 1958 w Mediolanie. Po studiach rolniczych 25 września 1978 rozpoczął postulat w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów. W latach 1980-85 kształcił się w Studium Teologicznym św. Franciszka z Asyżu w swym mieście rodzinnym. 23 grudnia 1984 złożył śluby wieczyste a 7 września 1985 przyjął święcenia kapłańskie. Pełnił następnie różne zadania w zakonie, po czym w latach 1988-93 studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uzyskując doktorat z teologii fundamentalnej. Potem sam wykładał na tej uczelni a w 2003 został profesorem w Instytucie Duchowości Franciszkańskiej – Antonianum w Rzymie. Od 2004 do 2014 stał na jego czele. Uczestniczył w dwóch zgromadzeniach Synodu Biskupów jako „ekspert specjalny Sekretariatu Synodu”. Jest autorem licznych prac z zakresu teologii i duchowości.

24 maja 2014 Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji mediolańskiej; sakrę biskupią nominat przyjął 28 czerwca tegoż roku.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze