PAP/Leszek Szymański

Nuncjusz apostolski: Kościół nie przezwycięży kryzysów, jeśli nie będzie wspólnotą modlącą się

– Aby stawić czoło  współczesnym kryzysom, Kościół musi być przede wszystkim wspólnotą modlącą się – powiedział 18 października nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, podczas VII Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.

Nuncjusz Filipazzi przewodniczył Eucharystii sprawowanej w Kościele akademickim KUL w drugim dniu Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który obraduje w Lublinie nt: „Przywracać nadzieję. Kultura chrześcijańska wobec kryzysów świata”. Towarzyszył mu abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i główny organizator Kongresu, kard. Andres Arborelius ze Szwecji, rektor KUL i księża profesorowie tej uczelni.

>>> Belgia: nuncjusz wezwany przez premiera po papieskich słowach o aborcji

Na wstępie abp Filipazzi przekazał organizatorom i uczestnikom Kongresu błogosławieństwo i pozdrowienia od Ojca Świętego, apelując zarazem o nieustanną modlitwę w intencji papieża.  Podkreślił z mocą, że Kościół musi być przede wszystkim wspólnotą modlącą się, i jeśli temu będzie wierny, to znajdzie siłę do przezwyciężenia wszelkich kryzysów, jakie przeżywa współczesny świat, a które niezmiernie utrudniają  misję Kościoła. Przywołał słowa św. Teresy, że „modlitwa i ofiara stanowią całą moją siłę”.

W nawiązaniu do dzisiejszej Ewangelii ukazał postać św. Łukasza jako wzorzec dla współczesnych ludzi kultury. Wyjaśnił, że łączył on w sobie świat grecki i świat semicki, wykazując przy tym olbrzymią erudycję i znajomość medycyny. A „wraz z tym wielkim bagażem kulturowym zaangażował się w głoszenie Ewangelii”, pokonując przy tym odwieczną „pokusę przedstawiania nauki i kultury w opozycji do Ewangelii”.

>>> Nuncjusz apostolski w Polsce: papieże przykładem odmawiania różańca

„Niestety – przyznał ze smutkiem przedstawiciel papieża – we współczesnym Kościele mamy wiele osób o wysokiej kulturze, które nie dają dostatecznego świadectwa swej wiary”. A z kolei w świecie kultury jest bardzo wiele takich osób, które nie mając dostatecznej wiedzy nt. chrześcijaństwa i roli jaką ono odgrywa w naszej kulturze, nie potrafią korzystać z bogactwa tej spuścizny.

Zgromadzonych przed ołtarzem ludzi kultury wezwał, aby  podążali śladem św. Łukasza ewangelisty oraz Maryi, która „zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” (Łk 2,19), dochowując pełną wierność Jezusowi i jego woli. A całą wspólnotę Kościoła wezwał do nieustannego trwania na modlitwie, jako najskuteczniejszej broni przeciw wszelkim kryzysom.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze