fot. EPA/STRINGER

Nuncjusz apostolski na Białorusi apeluje o poszanowanie praw człowieka

„Modlę się, aby każdy obywatel Białorusi zawsze czuł się wolny i chroniony przed wszelkimi ograniczeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi, aby mógł w pełni realizować się w swoim kraju” – stwierdził nuncjusz apostolski na Białorusi, abp Ante Jozić. Uczynił to 27 czerwca wieczorem podczas przyjęcia z okazji kolejnej rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka. W watykańskich placówkach dyplomatycznych obchodzi się ją w przeddzień uroczystości świętych Piotra i Pawła. 

W przyjęciu w nuncjaturze apostolskiej wzięli udział wszyscy białoruscy biskupi katoliccy. Władze tego kraju reprezentowali wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Jurij Ambrazewicz oraz Komisarz ds. Religii i Narodowości Aleksander Rumak.

Witając przybyłych abp Ante Jozić podziękował wszystkim obecnym i przekazał serdeczne pozdrowienia. Podkreślił, iż nauczanie papieża Franciszka nawiązuje do tradycyjnych i odwiecznych wartości wspólnych wszystkim religiom i społeczeństwom obywatelskim, a opiera się w szczególności na wartościach rodzinnych, prawach człowieka, sprawiedliwości społecznej, tolerancji, szacunku i pokoju. „Kiedy te wartości są odrzucane przez różne poglądy filozoficzne, kulturowe i polityczne współczesnej kultury, papież Franciszek niestrudzenie staje w ich obronie, aby wnieść swój pozytywny wkład” – podkreślił nuncjusz. Odwołując się do niedawnej deklaracji Dykasterii Nauki Wiary o ludzkiej godności „Dignitas infinita” papieski dyplomata podkreślił, że „właśnie ta godność staje się podstawą praw i obowiązków człowieka w świecie i tego podstawowego prawa nie można nikomu odmówić”. Przytoczył zawarte w niej stwierdzenie, że „Kiedy ta elementarna zasada nie jest chroniona, nie ma przyszłości dla braterstwa ani dla przetrwania ludzkości”. Jednocześnie wskazał, że papież Franciszek zwraca szczególną uwagę na pojednanie między narodami, zwłaszcza w strefach konfliktów, takich jak Ukraina i Strefa Gazy, a także w innych częściach świata, wnosząc swój wkład w aspekcie humanitarnym i wzywając strony do zaprzestania ognia i rozpoczęcia negocjacji, które doprowadzą do trwałego pokoju.

Ante Jozić, fot. oblaci.pl/Iwan Monicz

Nawiązując do obchodzonego przez reżim Łukaszenki 3 lipca Dnia Niepodległości od nazizmu w czasie II wojny światowej, nuncjusz apostolski stwierdził: „Modlę się, aby każdy obywatel Białorusi zawsze czuł się wolny i chroniony przed wszelkimi ograniczeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi, aby mógł w pełni realizować się w swoim kraju”. Jednocześnie przypomniał, że Kościół katolicki na Białorusi „jest wezwany do dawania świadectwa i krzewienia solidarności i dobra moralnego dla wszystkich”.

Zapowiadając koniec swej czteroletniej misji na Białorusi nuncjusz stwierdził: „Dziękuję wszystkim za współpracę, wsparcie i cierpliwość. Zawsze starałem się budować mosty i drogi, które nas jednoczą i czynią z nas braci i siostry. Kiedy przyjechałem, miałem wiele marzeń, z których część udało się spełnić zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie białoruskim. Jednak wiele z nich pozostało niezrealizowanych. Mam nadzieję, że wkrótce zrealizują się kolejne marzenia dla dobra wspólnego i każdego indywidualnego obywatela” – powiedział abp Ante Jozić.

Komisarz ds. religii i narodowości Aleksander Rumak w swoim wystąpieniu zaznaczył, że „Kościół rzymskokatolicki, stając się dla wielu podstawą współczesnej cywilizacji zachodniej od wieków pozostaje ważną częścią historii narodu białoruskiego”.

Dziś papież Franciszek mianował abp. Jozicia nuncjuszem apostolskim w Gruzji i Armenii.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze