cathopic

Nuncjusz: chrześcijanin nie jest wolny od cierpienia, ale wie, gdzie może i powinien szukać wsparcia

Chrześcijanin nie jest wolny od noszenia krzyża, od cierpienia, ale wie, gdzie może i powinien szukać wsparcia – powiedział w niedzielę w Czerwińsku nad Wisłą nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio podczas uroczystości 50-lecia koronacji tamtejszego obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

Znajdujący się w kościele zabytkowego opactwa w Czerwińsku nad Wisłą obraz Matki Bożej Pocieszenia namalował w 1612 r. Łukasz z Łowicza na zlecenie kanoników regularnych, ówczesnych gospodarzy klasztoru. W 1648 r. wizerunek został ogłoszony jako cudowny.

>>> Prymas Polak: Maryja jest kobietą o bystrych oczach i wrażliwym sercu

Biskup płocki Piotr Libera, wspominając o obecności od ponad 400 lat wizerunku Matki Bożej Pocieszania w sanktuarium w Czerwińsku nad Wisłą, przypomniał, że 50 lat temu koronacji obrazu dokonał ówczesny prymas Polski, sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński.

– Witajcie drodzy bracia i siostry w domu Matki. W czasach pandemii, naznaczonych niepewnością i lękiem, potrzebujemy Matczynej opieki, potrzebujemy pocieszenia, którego źródło odkrywamy w sercu Matki i jej Boskiego Syna – powiedział bp Libera, zwracając się na początku uroczystości do wiernych.

fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Dodał, że spotykając się podczas jubileuszowych obchodów nad brzegami Wisły, „nie możemy też nie prosić Maryję również o to, by więcej nie zatruwano ściekami królową polskich rzek, nad którą żyjemy”.

W homilii nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio podkreślił, że Bóg zesłał na ziemię swojego jedynego syna, aby nas zbawił przez śmierć i zmartwychwstanie. Wskazał przy tym, że „Bóg jest Bogiem pociechy, a nie Bogiem gniewu, Bóg jest Bogiem miłości, a nie potępienia”.

– Chrześcijanin nie jest wolny od noszenia krzyża, od cierpienia, od utraty, od trosk, ale chrześcijanin wie, gdzie w tych trudnych sytuacjach może i powinien szukać pocieszenia, wsparcia i umocnienia – zaznaczył abp Pennacchio.

Nuncjusz apostolski, wspominając rozważania papieża Franciszka, który cztery lata temu, w ramach obchodów Jubileuszu Miłosierdzia, uczestniczył w modlitewnym czuwaniu w bazylice św. Piotra w Watykanie, zwrócił uwagę, że „było to czuwanie dla potrzebujących pocieszenia”.

Odwołując się do ówczesnych rozważań Ojca Świętego, abp Pennacchio, dodał: „Blisko każdego krzyża jest zawsze Matka Jezusa. Swoim płaszczem osusza nam łzy. Swoją ręką pomaga nam wstać i towarzyszy nam na drodze pełnej nadziei”.

Matka Boża

fot. cathopic

Podczas uroczystości w sanktuarium w Czerwińsku nad Wisłą nuncjusz apostolski zaapelował do wiernych, aby zanieśli do swych domów i środowisk przesłanie papieża Franciszka „o Matce Jezusa, która jest zawsze naszą pocieszycielką w trudnych chwilach”, a także przypomnienie, że „ten, kto doświadcza pocieszenia, też jest wezwany, aby nieść pociechę, jak Maryja, Matka Pocieszenia z tego sanktuarium”.

W związku 50-leciem koronacji czerwińskiego obrazu Matki Bożej Pocieszania papież Franciszek wystosował specjalny dekret o udzieleniu odpustu jubileuszowego, który dla odwiedzających te sanktuarium i modlących się tam, będzie trwał będzie przez cały rok.

>>> Bp Milewski do młodzieży: strzeżcie daru wiary 

Opactwo w Czerwińsku nad Wisłą powstało w XII w. z inicjatywy biskupa płockiego Aleksandra z Malonne. W 1647 r., modląc się przed obrazem Matki Bożej Pocieszenia, król Władysław IV uprosił powrót do zdrowia. Pozostawił tam dziękczynne wotum z napisem: „Bliski śmierci – zdrowie otrzymał”. Od 1923 r. czerwińskim klasztorem opiekuje się Towarzystwo św. Franciszka Salezego.

W niedzielnych uroczystościach jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszeni uczestniczyli pielgrzymi, w tym z diecezji płockiej i z placówek salezjańskich z całej Polski, a także parafianie, którzy przygotowywali się do uroczystości poprzez trzyletnią peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Pocieszenia w swych rodzinach.

Jednym z wydarzeń towarzyszących jubileuszowym obchodom będzie premierowe wykonanie oratorium „Matka z Czerwińskiego Wzgórza”, do którego libretto napisał salezjanin ks. Mariusz Lach, a muzykę skomponował Piotr Pałka – utwór zaprezentowany zostanie w czerwińskiej bazylice 10 października.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze