O. Bojanowski: są potrzebne wytyczne dotyczące ochrony przed wykorzystaniem seksualnym
W każdym środowisku, gdzie są dzieci i młodzież, potrzebne są wytyczne dotyczące ochrony przed wykorzystaniem seksualnym – powiedział jezuita o. Wojciech Bojanowski współpracujący z Centrum Ochrony Dziecka działającym przy Akademii Ignatianum w Krakowie. Jak zaznaczył -pomagają m.in. w tworzeniu programów profilaktycznych.
Dokument „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec uczniów w szkole katolickiej”, przygotowany przez Centrum Ochrony Dziecka i Radę Szkół Katolickich przy wsparciu Fundacji Świętego Józefa KEP, przekazano dyrektorom szkół katolickich. Będzie on podstawą do tworzenia wewnątrzszkolnych procedur i regulaminów. Ma również na celu podniesienie wśród pracowników szkół świadomości odnośnie problemu przemocy seksualnej.
>>> Dzieci są największym skarbem narodu – uczył Prymas Tysiąclecia
„Ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystaniem seksualnym leży w gestii wszystkich dorosłych, którzy z nimi pracują w szkole. Dyrektor, pedagog i psycholog szkolny, wychowawcy, nauczyciele, a także pracownicy niepedagogiczni – wszyscy odgrywają ważną rolę w tworzeniu bezpiecznego środowiska w placówce edukacyjnej” – powiedział PAP jezuita o. Wojciech Bojanowski, jeden z autorów dokumentu.
Propozycje wytycznych
Zaznaczył, że „w każdym środowisku, gdzie są dzieci i młodzież, potrzebny jest dokument z wytycznymi mówiącymi, jak chronić je przed różnymi formami przemocy, w tym przed wykorzystaniem seksualnym”. „Pozwala on bowiem na stworzenie programów profilaktycznych oraz procedur dotyczących ochrony i interwencji w przypadku podejrzenia przemocy seksualnej” – wyjaśnił ekspert.
„W dokumencie podajemy konkretne zapisy, które można zamieścić w wewnątrzszkolnych regulaminach i procedurach np. kodeks bezpiecznych zachowań, zachowania ryzykowne czy demoralizujące, które powinny być całkowicie zakazane w pracy z młodzieżą, a także procedury interwencji” – powiedział o. Bojanowski.
Nauczyciel – uczeń
Zaznaczył, że jasne zasady zachowania się dorosłych wobec dzieci i młodzieży obejmują zarówno relacje dorosły-uczeń, jak i przestrzeganie właściwego sposobu komunikacji z uczniem.
Dokument „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec uczniów w szkole katolickiej”, wskazuje m.in., jak rozmawiać z osobą, która ujawnia krzywdę. „Nie wolno np. składać obietnic, których nie można dotrzymać, szczególnie w kwestii poufności. W przypadku, kiedy dziecko ujawnia nam, że zostało wykorzystane seksualnie, jesteśmy prawnie zobligowani do niezwłocznego przekazania tych informacji właściwym organom ścigania” – tłumaczył o. Bojanowski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |