O czym druga grupa polskich biskupów rozmawia z papieżem podczas ad limina?
O wrażeniach ze swoich spotkań w Dykasterii Świeckich, Rodziny i Życia oraz ds. Integralnego Rozwoju Człowieka mówili dzisiaj przebywający w Rzymie z wizytą ad limina biskupi polscy, podczas briefingu z dziennikarzami. Rozmawiano tam o kryzysie rodziny i duszpasterstwie rodzin oraz o sytuacji migrantów w Polsce, m.in. na polsko-białoruskiej granicy.
Jak zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki wizyta ta ma nie tyle charakter administracyjny, ile wyraża jedność z Następcą św. Piotra.
W Dykasterii Świeckich, Rodziny i Życia relację polskich hierarchów przedstawił biskup toruński, Wiesław Śmigiel, a następnie miała miejsce rozmowa z prefektem dykasterii, kard. Kevinem Farellem. W relacji nie zabrakło kwestii trudnych, które dotyczą nie tylko Polski, lecz całego świata, a następnie rozwinęła się dyskusja.
Biskup Wiesław Śmigiel wyjaśnił, że w swej relacji wskazał między innymi na problem laicyzacji i nietrwałości małżeństw, czy niechęci do ich zawierania. Poruszono konieczność zaangażowania osób świeckich w duszpasterstwo rodzin.
„Najpierw starałem się ukazać sytuację naszych diecezji, czyli mówiłem o tym, jaka jest historia naszych diecezji, ale też o problemach, które nas dotykają. Na przykład rozpad małżeństwa i rodziny, bo przecież 1/3 małżeństw się rozpada, a część ludzi młodych nawet nie bardzo chce zawierać związki małżeńskie, nie chcą w żaden sposób oficjalnie potwierdzać swoich związków” – powiedział biskup toruński. Zaznaczył, że duszpasterze mają świadomość, iż sami nie są w stanie dotrzeć do różnych środowisk. Podkreślił, że najskuteczniej można ewangelizować małżeństwo i rodzinę przez inne małżeństwa i inne rodziny, które ukazują dobrą i piękną stronę życia małżeńskiego, bo nie są to tylko problemy i trudności, ale jest też blask i radość życia w małżeństwie i rodzinie” – wyznał.
Kardynał Farell wraz ze swoimi współpracownikami starali się odpowiedzieć na przedstawione wyzwania. „Przekazał nam zachętę aby bardzo cierpliwie ewangelizować, i powiedział że przecież całego świata nie zmienimy w jednej chwili. Wyjaśnił, że potrzeba bardzo cierpliwej pracy nad przemianą serca człowieka. Zostaliśmy też zaproszeni do włączenia się w organizację Światowego Spotkania Rodzin, które w przyszłym roku będzie przebiegało inaczej, niż zazwyczaj. Główny ciężar tego spotkania będzie spoczywał w diecezjach, w łączności z Ojcem Świętym” – powiedział dziennikarzom biskup Wiesław Śmigiel.
>>> Abp Gądecki na rozpoczęcie ad limina: mimo podziałów, jesteśmy braćmi
O rozmowach biskupów w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka mówi natomiast biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, Krzysztof Zadarko. Wskazał na cztery tematy poruszane podczas rozmów w dykasterii kierowanej przez kardynała Petera Turksona.
Pierwszym z nich była sprawa duszpasterstwa migrantów, i to zarówno Polaków na przebywających poza krajem jak i osób, które przybywają do Polski. „Mówiliśmy o problemie duszpasterstwa emigracji zwłaszcza w różnych Polskich Misjach Katolickich i zasygnalizowaliśmy zjawisko minimalizowania, czy też osłabienia duszpasterstwa ze strony Kościołów lokalnych, a nawet likwidacji struktur duszpasterskich dla Polaków za granicą” – powiedział biskup Zadarko.
>>> Abp Budzik po ad limina: wracam umocniony słowami papieża Franciszka [ROZMOWA]
Koszalińsko-kołobrzeski biskup pomocniczy zaznaczył, że mowa też była o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej, która jest w Watykanie znana. Biskupi polscy podkreślali kontekst międzynarodowy i polityczny tego kryzysu. Natomiast w Watykanie dostrzeżono działania Kościoła w Polsce. „Zapytano mnie o dwie rzeczy: o stanowisko naszej Rady Konferencji Episkopatu do spraw Migracji z 22 sierpnia i o stanowisko arcybiskupa Gądeckiego tuż przed przyjazdem tutaj na ad limina Apostolorum, w którym apelował o korytarze humanitarne, o relokację, a przede wszystkim o pomoc humanitarną i medyczną. Wskazano, że tak należy działać zwłaszcza w takiej bardzo skomplikowanej materii, o wymiarze nie tylko humanitarnym, ale również politycznymi i międzynarodowym”- powiedział bp Krzysztof Zadarko.
>>> Rzym: kolejni polscy biskupi rozpoczynają wizytę ad limina
Mowa też była o problemach związanych z opieką zdrowotną, uwypuklonych przez pandemię COVID-19, o działalności dobroczynnej Kościoła, zwłaszcza wobec ubogich i wykluczonych.
Kolejną sprawą była troska o stworzenie. „Warto podkreślić, że nie tylko chodzi o jakąś katolicką ekologię, ale właściwie o integralne podejście do człowieka, który znajduje się w różnego rodzaju kryzysach na skutek grzechu, przeciwko Bogu jakoś Stwórcy” – powiedział biskup. Dykasteria zainteresowała się natomiast listem pasterskim biskupów Dolnego Śląska na temat czystości powietrza, oraz o czystości wody opublikowanym przez biskupów Górnego Śląska przed szczytem klimatycznym 2018 roku w Katowicach.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |