fot. PAP/EPA/ARMANDO BABANI

O czym rozmawiali ze sobą biskupi polscy i niemieccy?

Bardzo istotnym tematem rozmów biskupów polskich i niemieckich spotykających się w ramach grupy kontaktowej obu episkopatów była kwestia wojny na Ukrainie oraz różnych form pomocy uchodźcom wojennym. Biskupi rozmawiali również m.in. o synodalności w Kościele, o doświadczeniach związanych z wizytą Ad Limina Apostolorum oraz o ekologii. Spotkanie Komisji Wspólnej Episkopatów Polski i Niemiec odbyło się w dniach od 26 do 28 kwietnia br. w Ośrodku Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Gliwickiej w Pławniowicach.

Jak informuje obecny podczas spotkania ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza generalnego KEP, spotkanie dotyczyło aktualnych problemów, którymi zajmują się oba episkopaty. Bardzo istotnym tematem poruszanym podczas spotkania była kwestia Ukrainy oraz najróżniejszych form pomocy uchodźcom wojennym.

Biskupi polscy dzielili się też swoimi wrażeniami z wizyty Ad Limina Apostolorum. Było to ważne dla biskupów niemieckich, którzy przygotowują się do tej wizyty.

Biskupi polscy w październiku uczestniczyli w wizycie Ad limina Apostolorum. fot. EPA/PAOLO TODARO/VATICAN

Dialog

Poruszone zostały również kwestie związane z synodalnością w Kościele, zarówno w kontekście trwającego obecnie Synodu o synodalności, jak i niemieckiej Drogi Synodalnej. Jak informuje ks. Mrówczyński, biskupi niemieccy przedstawili swoje doświadczenie i swoją perspektywę. Wśród tematów rozmowy znalazły się również kwestie ekologiczne i problemy praktyki ekologicznej w Kościele.

Stałym tematem spotkań grupy kontaktowej są kwestie związane z działalnością Fundacji Maksymiliana Kolbego powołanej przez oba episkopaty w kontekście polsko – niemieckiego pojednania.

>>> Czy papież zareaguje na drogę synodalną w Niemczech? Kardynał Pell jest pewny

Modlitwa

W związku z 80. rocznicą śmierci Edyty Stein, św. Teresy Benedykty od Krzyża, uczestnicy spotkania odwiedzili jedyny w diecezji gliwickiej kościół pod wezwaniem tej świętej – w Lublińcu, gdzie znajduje się też poświęcone jej muzeum. Edyta Stein wielokrotnie spędzała tam wakacje, odwiedzając swoich dziadków ze strony matki. Eucharystii w Lublińcu przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił bp Bertrem Meier z Augsburga, nowy współprzewodniczący grupy ze strony niemieckiej. Współprzewodniczącym ze strony polskiej jest biskup gliwicki, Jan Kopiec.

>>> Benedykt XVI pisze do alumnów z Częstochowy: cudownie zobaczyć, że w Polsce kwitnie to, co w Niemczech więdnie

Następne spotkanie grupy kontaktowej odbędzie się w dniach od 25 do 27 kwietnia 2023 r. w Augsburgu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze