W Lublinie o księdzu Blachnickim
W poniedziałek na placu przed Kościołem Akademickim KUL otwarto wystawę poświęconą wieloletniemu wykładowcy KUL, twórcy Ruchu Światło Życie, Słudze Bożemu ks. Franciszkowi Blachnickiemu. Ekspozycja złożona z 21 plansz została przygotowana we współpracy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z Instytutem Pamięci Narodowej w Lublinie.
Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski przypomniał, że ks. Blachnicki przez wiele lat pełnił funkcję nauczyciela akademickiego na KUL, współtworzył instytut teologii pastoralnej i instytutu formacji pastoralno-liturgicznej, które do dziś są aktywne w strukturach uniwersytetu.
„Kiedy zakończył swoje postępowanie o awans naukowy, czyli postępowanie związane z osiągnięciem stopnia doktora habilitowanego, czekał wiele lat na jego zatwierdzenie przez ówczesne Ministerstwo Edukacji i Nauki. Nie doczekał się. Trwało to do czasu jego śmierci, do 1987 r.” – powiedział. Zdaniem rektora KUL, ks. Blachnicki był sługą prawdy. „A w tamtym okresie ten, kto służył prawdzie, najczęściej nie był przez władze ówczesne szanowany” – stwierdził.
Lubelska historia
Swoją służbę – dodał rektor – duszpasterz przypłacił wielokrotnie więzieniem i w swoich pamiętnikach zapisał, że pełną wolność wewnętrzną uzyskał w czasie pobytu w celi śmierci za czasów hitlerowskich. „Później trafił do tego samego więzienia, już w czasach stalinowskich” – podał. Wyraził satysfakcję, że proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego postępuje.
Dyrektor oddziału IPN w Lublinie dr Robert Derewenda przypomniał, że ks. Blachnicki od początku lat 60-tych mieszkał w Lublinie, gdzie studiował, a później pracował na KUL do 1976 r. „W ciągu roku akademickiego do połowy lat 70-tych mieszkał w Lublinie na Sławinku. Natomiast latem w czasie wakacji, ferii świątecznych czy zimowych mieszkał z reguły w Krościenku nad Dunajcem, w centrum Ruchu Światło Życie” – wyjaśnił.
Jak wskazał, zarówno w Krościenku, jak i w kościele akademickim KUL celebrowano odnowioną liturgię mszy świętej i angażowano świeckich. „Pierwszymi moderatorami Ruchu Światło Życie byli studenci KUL. Ks. Franciszek Blachnicki wyobrażał sobie Ruch Światło Życie w taki sposób, że nieustannie będzie czerpał z nauki Kościoła, a na KUL – katedra liturgiki – będą wykuwane podstawy programowe dla ruchu oazowego. I tak też rzeczywiście się działo, i tak w jakiś sposób funkcjonuje do dzisiaj” – wyjaśnił.
Nie tylko w Lublinie
Mówiąc o wystawie zapowiedział, że będzie prezentowana również w Krościenku nad Dunajcem. Prace nad ekspozycją – poinformował dyrektor lubelskiego IPN – rozpoczęły się w zeszłym roku, kiedy nie były jeszcze znane nowe ustalenia o przyczynach śmierci duszpasterza. „Wiemy ponad wszelką wątpliwość, że ks. Franciszek Blachnicki został zamordowany” – powiedział dodając, że duszpasterz „przeciwstawiając się systemowi komunistycznemu był w stanie oddać życie za prawdę, wolność, za wartości, którym służył”. „Jestem przekonany, że ks. Franciszek Blachnicki nie tylko jest w niebie, ale i że ma moc wstawiania się za nami” – stwierdził.
Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987) był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie – jednego z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II – oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Był wieloletnim wykładowcą teologii na KUL. Walczył z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, trafił do KL Auschwitz.
Po wojnie był represjonowany przez władze komunistyczne – od lat 50. XX wieku do nagłej śmierci w 1987 roku w Carlsbergu w Niemczech -był obiektem szykan i inwigilacji, które miały ograniczyć zasięg jego oddziaływania na polskie społeczeństwo. Departament I MSW PRL umieścił w Carlsbergu wśród współpracowników ks. Blachnickiego agentów, w tym o pseudonimach „Yon” i „Panna”, wykonujących ofensywne zadania wywiadowcze na rzecz PRL-owskiego wywiadu na terenie Niemiec, które polegały między innymi na ścisłej inwigilacji kapłana oraz podejmowaniu działań zmierzających do destrukcji podejmowanych przezeń przedsięwzięć.
Od 1995 r. prowadzony jest proces beatyfikacyjny w sprawie ks. Franciszka Blachnickiego.
Galeria (7 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |