Fot. Pixabay

O. Napiwodzki: choroba alkoholowa jest w każdym środowisku i dotyka także bardzo młodych

Choroba alkoholowa dotyka także ludzi bardzo młodych i obecna jest w każdym środowisku – powiedział o. Dawid Napiwodzki, kapucyn, dyrektor Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości (OAT) w Zakroczymiu. Placówka działa od ponad 50 lat, co roku przyjeżdża tu około 3,5 tys. osób w poszukiwaniu pomocy w uwolnieniu nie tylko od alkoholu, ale też narkotyków i hazardu.

Co roku Kościół w Polsce zachęca wiernych i ludzi dobrej woli, by sierpień – miesiąc ważnych rocznic patriotycznych i świąt maryjnych – był miesiącem abstynencji od alkoholu.

O. Napiwodzki zwrócił uwagę, że z intencjami dotyczy trzeźwości podąża w tych dniach bardzo wielu ludzi w pielgrzymkach na Jasną Górę. Modlą się oni za siebie lub swoich bliskich o porzucenie nałogu lub wytrwanie w abstynencji podjętej po fazie uzależnienia od picia. “To bardzo ważne, żeby o tym mówić” – ocenia franciszkanin dodając, że upowszechnienie takich postaw zachęcić innych do decyzji o podjęciu walki z nałogiem.

Spotkania dla osób uzależnionych

Jak zaznaczają ojcowie franciszkanie, ośrodek nie jest jednostką lecznictwa odwykowego, lecz domem rekolekcyjnym. Stara się wypełniać swoje pierwotne zadanie wskazane przez założyciela – o. Benignusa Jana Sosnowskiego, jakim jest praca profilaktyczna. Służą temu m.in. kurso-rekolekcje, które łącząc wiedzę z elementami duchowości, umożliwiają podjęcie dojrzałej decyzji o abstynencji oraz odpowiedzialne zaangażowanie w apostolstwo trzeźwości.

Współpracując z najlepszymi specjalistami terapii uzależnień, psychologami i psychiatrami, ośrodek organizuje profesjonalne szkolenia z zakresu wiedzy o chorobie alkoholowej. Uczestniczą w nich księża, zakonnicy i osoby świeckie.

W placówce organizowane są m.in. spotkania dla osób uzależnionych i współuzależnionych, rekolekcje dla Trzeźwiejących Alkoholików oraz dni skupienia dzieci z rodzin dotkniętych alkoholizmem. W roku 2002 po raz pierwszy odbyły się dni skupienia i modlitwy dorosłych dzieci alkoholików.

Do zakroczymskiego Ośrodka przybywają osoby starsze ale i całkiem młode. “Dobrze, że i tacy tu przyjeżdżają, ale to przykre, że problem choroby alkoholowej dotyka także osób bardzo młodych – ubolewa o. Napiwodzki. – Dla młodych najważniejszy jest świadek: ktoś, kto przeżył pewne rzeczy, bo to przemawia najbardziej, moralizowanie nic nie daje” – podkreśla zakonnik.

>>> Konsultor Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości: sierpień to nie miesiąc trzeźwości, lecz miesiąc abstynencji

Fot. pixabay.com

Najważniejsze jest dostrzeżenie problemu

W pracy duszpasterskiej z alkoholikami i ich rodzinami najważniejsze jest dostrzeżenie problemów konkretnej osoby. “Trzeźwiejący alkoholicy, którzy z nami współpracują, a którzy zetknęli się o. Benignusem podkreślają, że on dostrzegał człowieka, pojedynczą osobę” – zaznacza franciszkanin.

Pandemia mocno ograniczyła rutynową aktywność zakroczymskiej placówki, ale obecnie wraca ona do stałego rytmu. “Ludzie przyjeżdżają do Zakroczymia także po to, by podzielić się swoim doświadczeniem walki czy nawet upadku, ale też powrotu i przekonania o tym, jak Pan Bóg działa” – mówi dyrektor OAT. Zapewnia też, że historie przekazywane przez samych alkoholików, ich dzieci, rodziny i przyjaciół są nieraz naprawdę niezwykłe.

Jest czymś bardzo ważnym, uważa o. Napiwodzki, by ludzie doświadczeni chorobą alkoholową – sami alkoholicy oraz ich otoczenie – otrzymywali przestrzeń duchowego wsparcia poprzez rozmowę, katechezę, konferencje oraz sakramenty. “Ojciec Benignus, założyciel ośrodka, świetnie wyłapał intuicję św. Franciszka: po prostu być z tymi, od których inni się odwracają” – zauważa zakonnik dodając, że choroba alkoholowa dotyka każdej grupy społecznej.

Na stronie Ośrodka (oatzakroczym.pl) znaleźć można terminarz planowanych spotkań, kursów, rekolekcji i konferencji.

Kurs duszpasterstwa trzeźwości

Wśród nadchodzących wydarzeń znajduje się m.in. kurs duszpasterstwa trzeźwości przeznaczony dla księży, alumnów seminariów duchownych, sióstr i braci zakonnych. Celem spotkania jest przekazanie osobom konsekrowanym podstawowej wiedzy teologicznej, psychologicznej, medycznej i prawnej odnośnie do problemów związanych z uzależnieniem od alkoholu, innych substancji czy zachowań oraz współuzależnieniem.

Wykłady prowadzą specjaliści z danej dziedziny współpracujący z Ośrodkiem. Przewidziane są również spotkania z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi (także duchownymi), które w świetle osobistych, często dramatycznych doświadczeń, powiedzą o mechanizmach choroby alkoholowej i o możliwościach jej przezwyciężania. Kurs jest organizowany pod patronatem Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski.

Można też zapisywać się m.in. na Spotkanie Sylwestrowe, które w dniach 29 grudnia – 1 stycznia zorganizuje Wspólnota Rodzin Katolickich z Problemem Alkoholowym.

Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu założył w 1968 roku przy tamtejszym klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów o. Benignus Jan Sosnowski. Placówka przetrwała pomimo licznych trudności stwarzanych przez władze komunistyczne i nadal prowadzi duszpasterską działalność trzeźwościową.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze