fot. Markus Spiske/unsplash

O roli chrześcijan we współczesnej Europie

„Konsekwencje wojny – jaka będzie Europa? Jaka będzie Polska?” – to hasło XXIII Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej”. W Krakowie w dniach 29-30 września podczas paneli dyskusyjnych i prelekcji specjalistów z Polski i Europy poruszane będą aktualne i ważne społecznie tematy. Tradycyjnie zostaną wręczone nagrody In Veritate Fundacji im. Bp Tadeusza Pieronka.

Tegoroczni laureaci to przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola i redaktor senior „Tygodnika Powszechnego” ks. Adam Boniecki. W dwudniowe dyskusje wprowadzi słowo kard. Grzegorza Rysia.

– Tegoroczna Konferencja skupia się ponownie na temacie wojny na Ukrainie. Tym razem zapraszamy do dyskusji grono ekspertów i gości aby przyjrzeć się konsekwencjom tego konfliktu dla Europy i procesów integracyjnych. Paradoksalnie, wojna przynosząc pożogę zniszczenia i tragedię śmierci niewinnych ludzi, na nowo postawiła przed nami pytanie o skuteczność procesów integracyjnych europejskich krajów, zwłaszcza w tej jego części, która do 1989 r. była oddzielona od reszty kontynentu żelazną kurtyną. Dziś Europa musi odpowiedzieć sobie na pytanie na jakich fundamentach budować trwałą integrację naszych krajów i społeczności oraz, które ze wskazanych wartości powinny stać się fundamentem odbudowy europejskiego modelu współpracy i solidarności po zakończeniu (oby zwycięskim!) wojny na Ukrainie. Jako przedstawiciele środowisk religijnych nie tylko nie chcemy pomijać, ale wręcz uważamy za niezwykle wartościowy wpływ Kościołów i wspólnot religijnych, które podczas konfliktu niosą nie tylko wsparcie duchowe ofiarom wojny, ale często stają się także miejscem niesienia konkretnej pomocy – mówi KAI ks. Kazimierz Sowa, jeden z organizatorów wydarzenia.

fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Tradycyjnie podczas konferencji na uroczystej gali 29 września zostaną wręczone nagrody In Veritate Fundacji im. Bp Tadeusza Pieronka. Tegoroczni laureaci to przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola, która otrzymuje nagrodę za osobiste i polityczne zaangażowanie na rzecz skutecznego działania w obronie fundamentalnych wartości Unii Europejskiej, w tym pokoju i wsparcia ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie. Drugim laureatem Nagrody jest ks. Adam Boniecki, w polskim Kościele od lat będący głosem wolności, odpowiedzialności i otwarcia na innych.

W piątek 29 września, po otwarciu Konferencji słowo wstępne wygłosi kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

kard. Grzegorz Ryś, fot. PAP/Marian Zubrzycki

W sesji panelowej o tym, jak wojna zmieniła Unię Europejską, udział wezmą dr Jan Olbrycht, wiceprzewodniczący Grupy EPL w Parlamencie Europejskim, prof. Rocco Buttiglione, wykładowca Instytutu Filozoficznego Edyty Stein w Granadzie oraz prof. Marek Safjan, były Prezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Nad konsekwencjami wojny dla Kościołów zastanawiać się będą prof. Antoine Arjakovsky, dyrektor ds. badań w Collège des Bernardins w Paryżu i prezes Stowarzyszenia Filozofów Chrześcijańskich, ks. dr Manuel Barrios Prieto, Sekretarz Generalny COMECE, dr Massimiliano Signifredi, koordynator ds. uchodźców rzymskiej Wspólnoty Sant’Egidio oraz Nedim Useinow, przewodniczący Rady Koordynacyjnej Światowego Kongresu Tatarów Krymskich w Polsce. Dyskusję poprowadzi Jan Tombiński, były ambasador RP, były ambasador Unii Europejskiej.

W sobotę 30 września w panelu „Ludzie a wojna – wpływ wojny na ludzkie postawy” udział wezmą dr Hanna Machińska, z-ca rzecznika praw obywatelskich w latach 2017-2022, ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, kierownik Katedry Etyki na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także o. Siergiej Dmitrov, dyrektor ELEOS-Ukraine, kapelan wojskowy.

fot. EPA/ARSHAD ARBAB

W ostatniej dyskusji, poświęconej komunikacji w przestrzeni publicznej w czasie wojny, udział wezmą prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gen. prof. Mieczysław Bieniek, były Zastępca Dowódcy NATO Bogdan Klich, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu RP i dr Dominik Héjj, politolog, redaktor naczelny portalu kropka.hu. Rozmowę poprowadzi ks. Kazimierz Sowa, dziennikarz i publicysta.

Prelekcje i dyskusje tłumaczone będą na język polski i angielski. Więcej informacji, dokładny program i zapisy: www.fundacjapieronek.eu

Organizator: Fundacja im. bp. Tadeusza Pieronka

Współorganizatorzy:

Fundacja Roberta Schumana w Luksemburgu

Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) w PE

Delegacja Polska we Frakcji Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) w PE

Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze