Obchody Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

6 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Uroczystościami na terenie b. Aresztu Śledczego na Mokotowie i apelem pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy stolica uczci 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Obchody święta odbędą się w całym kraju.

Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbędą się 1 marca w Warszawie. Rozpocznie je przed południem uroczysty capstrzyk przed Muzeum Wojska Polskiego. Następnie żołnierze i członkowie grup rekonstrukcyjnych przemaszerują na pl. Piłsudskiego. Równolegle na Pradze Płn. przed dawnym Trybunałem Wojennym NKWD odbędzie się inscenizacja historyczna i przemarsz szlakiem miejsc kaźni Żołnierzy Wyklętych na tym terenie.

Od rana w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym Areszcie Śledczym na Mokotowie zaplanowano dzień otwarty m.in. zwiedzanie historycznej części aresztu przez grupy zorganizowane i ekspozycję archiwaliów. Przed południem w Muzeum odbędzie się także briefing ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro na temat projektu architektonicznego placówki oraz obchodów święta. Od wczesnego przedpołudnia będzie tam też trwała akcja oddawania krwi weteranom walk o niepodległość i żołnierzom Wojska Polskiego – uczestnikom działań poza granicami kraju pod hasłem „Krew za krew”.

W południe odbędą się uroczystości przy „Panteonie Chwały” na Łączce na Wojskowych Powązkach oraz przed Pomnikiem Ofiar NKWD na terenie dawnego obozu specjalnego NKWD w Rembertowie. Wczesnym popołudniem w kinie „Praha” będzie miało miejsce spotkanie z kombatantami, historykami i grupami historycznymi oraz m.in. ogłoszenie wyników i wręczenie nagród konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży.

Uroczystości zaplanowano także przed dawnym gmachem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości), gdzie mieści się tablica pamiątkowa i głaz upamiętniający śmierć Jana Rodowicza „Anody”. Kwiaty złożone zostaną zaś później przed tablicami pamiątkowymi na dawnym gmachu Głównego Zarządu Informacji LWP i dawnym gmachu Wojskowego Sądu Rejonowego.

Później odbędą się uroczystości na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, w których udział zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Następnie zaplanowano spotkanie przed tablicą upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego więzione, torturowane i mordowane przez funkcjonariuszy NKWD i WUBP w latach 1944-1948 na budynku dawnej Kwatery Głównej NKWD na Pradze Płn. oraz przemarsz do Pomnika ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach 1944-1956.

Wczesnym wieczorem będzie miała miejsce uroczystość i apel pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta. Później odbędzie się msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Archikatedrze św. Jana. Wieczorem zaplanowano koncert Teatru Muzycznego „Od Czapy” pt. „Wilczy Ślad. Piosenki Niezłomnych” w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej oraz premierę filmu dokumentalnego Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Żwolińskiego „Wyklęte” TVP1. W Przystanku Historia IPN działać już będzie także Pokój Zagadek poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci odbędę się w całym kraju. W Białymstoku będzie to konferencja poświęcona Żołnierzom Wyklętym i miejskie uroczystości. Gdańsk uczci święto zapaleniem zniczy w Alei Żołnierzy Wyklętych i uroczystym apelem pamięci na Cmentarzu Garnizonowym. Wcześniej 26 lutego w Gdańsku odbędzie się także III Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Na krakowskim Rynku Głównym ma mieć miejsce projekt edukacyjny „Namioty Wyklętych”. Kilka dni wcześniej w Auditorium Maximum UJ zaplanowano koncert „Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci”.

W Lublinie odbędą się uroczystości przy Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944–1954 i przy pomniku Zaporczyków na pl. Zamkowym oraz msza św. w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. Michała Archanioła. W ramach wydarzeń poprzedzających święto zaplanowano m.in. grę miejską „Za służbę Bogu i Polsce” oraz sesję historyczną dla młodzieży i wystawę IPN „Zaplute karły reakcji…”.

Łódź uczci święto m.in. prezentacją wystawy „Stanisław Sojczyński Warszyc i Konspiracyjne Wojsko Polskie” oraz poświęconą Sojczyńskiemu konferencją naukową. Poznań zaplanował retrospektywę gdyńskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, a Rzeszów uroczystości z udziałem władz lokalnych. W Szczecinie oficjalne obchody ma poprzedzić pokaz filmu „Inka. +Są sprawy ważniejsze niż śmierć+” w reż. Jacka Frankowskiego. Bydgoszcz zaplanowała Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych i przegląd filmów poświęconych podziemiu niepodległościowemu „My jesteśmy Wojsko Polskie”.

Uroczystości z udziałem władz lokalnych m.in. pod pomnikiem poświęconym żołnierzom AK, NSZ i WiN oraz nabożeństwo w intencji Żołnierzy Wyklętych w Bazylice Katedralnej odbędą się w Kielcach. W dniach wcześniejszych zapowiedziano koncert „Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci” oraz ekspozycję „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna Inka 1928–1946″. W Olsztynie w ramach obchodów w Urzędzie Wojewódzkim ma mieć miejsce m.in. wystawa IPN. W Radomiu zaplanowano m.in. prezentację wydawnictw poświęconych konspiracji antykomunistycznej w Polsce i elektronicznej wersji komiksu „Amnestia” o akcji rozbicia więzienia w Radomiu we wrześniu 1945 r.

W ramach stołecznych obchodów poprzedzających Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 25 lutego odbędą się uroczystości w miejscach pamięci. W południe będzie to apel pamięci i składanie kwiatów przed Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-56 na Cmentarzu Bródnowskim oraz uroczystość przed pomnikiem 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

Później zaplanowano spotkanie przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, uroczystość pod hasłem „Żołnierze Wyklęci-Niezłomni i ich kontynuatorzy – Stefan Melak” pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, a także złożenie wieńców i zapalenie zniczy przed tablicą pamiątkową przy ul. Rakowieckiej. Uroczystości odbędą się także m.in. w Aninie i Miedzeszynie.

26 lutego w całym kraju i poza granicami będzie miał miejsce Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w tym roku upamiętniający żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego m.in. Józefa Bandzo „Jastrzębia” i jego dowódcę Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Zbliżający się Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zostanie tego dnia uczczony na terenie całej stolicy.

Odbędą się msze św. i składanie kwiatów w miejscach pamięci, a także koncerty i prelekcje historyczne. Msze będą miały miejsce m.in. w katedrze św. Michała i św. Floriana oraz w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników na Pradze Płd. Kwiaty spoczną m.in. przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na Bemowie, tablicą upamiętniającą aresztowanie Witolda Pileckiego na Żoliborzu i pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego na Służewie. Zaplanowano też koncerty np. „Żołnierzom Wyklętym – cześć i chwała” w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa na Kabatach oraz IV Marsz Historyczny Szlakiem Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych w Falenicy.

27 lutego zaplanowano uroczystość patriotyczno-religijną w hołdzie patriotom polskim, ofiarom komunistycznego terroru więzionym w dawnej siedzibie Informacji Wojskowej oraz inaugurację neonu znaku Polski Walczącej na fasadzie willi „Jasny Dom” na Włochach, która od 1945 r. była siedzibą Informacji Wojskowej. Następnego dnia w Sejmie odbędzie się konferencja „Podziemna Armia Powraca. Młodzież w przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych” pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Będzie jej towarzyszyć m.in. wystawa konkursowych prac szkolnych „Młodzi upamiętniają Bohaterów” i wręczenie nagród laureatom otwartego konkursu na plakat „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL będzie prezentacja emitowanego przez Pocztę Polską znaczka „Ryngrafy Wyklętych” i filmu „Rakowiecka”. Później w Kinokawiarni „Pałac Międzylesie” zaplanowano m.in. Wawerski Wieczór Historyczny „Żołnierze Wyklęci”, odczyt i spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim im poświęcone. Wieczorem w Katedrze Polowej WP odbędzie się msza św. i Requiem Mozarta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Teatr Kamienica zaprezentuje Monodram „Inka” w reż. Mileny Tejkowskiej i wykonaniu Jagody Rall, a w Multikinie na Bemowie zaplanowano projekcję filmu Jerzego Zalewskiego „Historia Roja”.

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Obchody Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze