fot. wikimediacommons/Autorstwa AndyTheVine – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35792686

Obchody prawosławnego święta Zwiastowania NMP w Supraślu

W męskim monasterze w Supraślu koło Białegostoku, jednym z najważniejszych w kraju cerkiewnych klasztorów, odbyły się w piątek główne obchody prawosławnego święta Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. To święto patronalne w tym monasterze.

Liturgii w głównej cerkwi monasteru przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, w asyście m.in. prawosławnego ordynariusza polowego Wojska Polskiego i diecezji wrocławsko-szczecińskiej arcybiskupa Jerzego. W grupach po kilkadziesiąt osób na uroczystości przybyli wierni również w pieszych pielgrzymkach zorganizowanych z Gródka i Białegostoku.

Ponad 500-letni klasztor (monaster), zwany Ławrą Supraską, jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce. Jego główną cerkiew pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny wzniesiono w latach 1503-1511 w stylu gotycko-bizantyjskim.

W czasie II wojny światowej świątynia została niemal doszczętnie zniszczona. Po 17 września 1939 r. teren monasteru zajęły wojska Armii Czerwonej. W cerkwi Zwiastowania NMP urządziły warsztat mechaniczny i kuźnię, a pomieszczenia po drugiej, mniejszej klasztornej cerkwi – pod wezwaniem św. Jana Teologa – służyły jako kuchnia i stołówka.

>>> Pielgrzymi płyną kajakami na prawosławne święto w Supraślu

Wycofując się stamtąd po wybuchu wojny radziecko-niemieckiej, Sowieci zostawili nagie mury. Władze niemieckie udostępniły prawosławnym cerkiew św. Jana Teologa. W 1942 r. ponownie ją wyświęcono. Ale wycofując się w lipcu 1944 r., Niemcy wysadzili główną świątynię, zamieniając ją w gruzy.

W czerwcu 1984 r. uroczyście położono kamień węgielny pod odbudowę i rekonstrukcję cerkwi Zwiastowania NMP. Prace wykończeniowe trwały wiele lat. Od 2016 r. realizowany był również projekt odtworzenia XVI-wiecznych fresków zdobiących ściany świątyni, przy wykorzystaniu oryginalnych technik pracy na mokrym tynku, bo tak niegdyś powstały pierwotne polichromie w supraskiej cerkwi. Gdy te prace zakończyły się, w czerwcu 2021 r. cerkiew została wyświęcona.

W krypcie tej świątyni pochowany jest abp Miron Chodakowski, zwierzchnik prawosławnego ordynariatu WP, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Przed wylotem do Smoleńska, 7 kwietnia 2010 r., abp Miron brał udział w święcie Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu. W czasie piątkowych uroczystości modlono się także w jego intencji.

W zabudowaniach klasztornych działa Muzeum Ikon – placówka Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Mieści się tam także Akademia Supraska, której głównym zadaniem jest upowszechnianie wiedzy o prawosławiu. Ma też ona wspierać dialog ekumeniczny. W odnowionej i wyposażonej na potrzeby Akademii części zabudowań klasztoru powstały m.in. aula, sala wystawiennicza, sale dydaktyczne, biblioteka i czytelnia, odnowiono też zabytkowe klatki schodowe i refektarz.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze