Oblaci z Ukrainy uczestniczą w pielgrzymce do relikwii Krzyża Świętego
Ponad 30 Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z delegatury na Ukrainie, na czele z superiorem o. Pawłem Wyszkowskim OMI, przebywa tym tygodniu w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, w ramach przeżywanego „Roku Krzyża Świętego”.
Do sanktuarium na Świętym Krzyżu przybyli ojcowie i bracia zakonni oraz diakon i klerycy, aby uczcić relikwie Drzewa Krzyża Świętego, odnowić swoją oblację i na nowo rozbudzić w sobie zapał i gorliwość głoszenia Ewangelii. Dla wielu z nich jest to powrót do początków życia zakonnego, oblackiego. Tutaj bowiem przed laty przeżywali swój roczny nowicjat.
– Ta szczególna pielgrzymka naszych współbraci to okazja by także spotkać się razem. Podzielić się swoją pracą, posługą, wymienić się doświadczeniem czy też omówić naglące potrzeby i sprawy poszczególnych dzieł realizowanych w placówkach powierzonych Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej – poinformował o. Dariusz Malajka OMI.
Duchowym przewodnikiem i opiekunem pielgrzymów z Ukrainy jest należący do świętokrzyskiej wspólnoty o. Waldemar Meyka OMI, który wiele lat posługiwał na Ukrainie. Głosi on konferencje oraz homilie podczas sprawowanych Mszy świętych. Ze współbraćmi spotkał się również o. Marian Puchała OMI, wikariusz prowincjalny ds. misji i delegatur.
Do wyjątkowych pielgrzymów dołączył także o. Paweł Zając OMI, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, który w czwartek będzie sprawował Eucharystię i wygłosi homilię.
Obecność polskich oblatów na Ukrainie sięga lat 30. XX w. Wówczas to o. Ludwik Wrodarczyk (męczennik), jako pierwszy zaniósł Ewangelię na Kijowszczyznę i Żytomierszczyznę, gdzie zginął śmiercią męczeńską.
Po tym, jak Ukraina odzyskała niepodległość w 1991 r., oficjalnie zarejestrowano oblacki dom zakonny w Gniewaniu. Wtedy otworzyły się nowe perspektywy i możliwości. Oblaci zaczęli przyjeżdżać i otwierać nowe parafie i domy zakonne w Kijowie, Czernichowie, Obuchowie, Połtawie, Sławutyczu, Eupatorii, Krzywym Rogu, Tywrowie, Lwowie, a nawet w Rosji (Piatigorsk).
Praca oblatów na Ukrainie zaowocowała umocnieniem wiary setek katolików i odzyskaniem przez nich tożsamości religijnej. Posługuje tam dwóch hierarchów: o. bp Jacek Pyl OMI i o. bp Radosław Zmitrowicz OMI.
Dzięki pracy duszpasterskiej zakonników z Polski wychowanych zostało wielu kapłanów i braci oblatów ukraińskich. Nowe powołania są znakiem błogosławieństwa Bożego i nadzieją na dalszy rozwój Kościała.
Święty Krzyż jest to najstarsze polskie sanktuarium. Sprowadzenie benedyktynów zainicjował Bolesław Chrobry w 1006 r. Opiekę nad Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |