fot. OMI Kędzierzyn Koźle

Obra k. Wolsztyna: oblacki turniej piłki nożnej dla ministrantów

W dniach 20-21 września, w oblackim seminarium, rozegrano turniej ministrancki w piłkę nożną. Wzięło w nim udział 18 drużyn z dziewięciu parafii.

W obrzańskim wyższym seminarium duchownym zakończył się turniej piłki nożnej ministrantów z oblackich parafii w Polsce. Organizatorem spotkania był Sekretariat Powołań z o. Jarosławem Koniecznym OMI na czele, z pomocą obrzańskich domowników i wolontariuszy. – Jest to ogólnopolski turniej piłki nożnej ministrantów z naszych oblackich parafii. Jak co roku zbieramy się w naszym seminarium misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej, gdzie na trzech boiskach w trzech kategoriach: młodzików, juniorów i seniorów rozgrywamy mecze. Jest 18 drużyn kolejno 8 młodzików, 5 juniorów i 5 seniorów; co daje 190 osób razem z opiekunami i wolontariuszami, którzy nam pomagają. Organizujemy ten czas dla wspólnoty, dla Pana Boga i dla sportu, dla siebie po to, aby pobyć ze sobą. Rozgrywki rozgrywkami, ale takie centrum całego wydarzenia to jest to, że jesteśmy razem we wspólnocie, jako ministranci i ci, którzy chcą służyć Panu Bogu, Kościołowi i naszemu zgromadzeniu – opowiada o. Konieczny OMI.

fot. OMI Kędzierzyn Koźle

Tak komentują wydarzenie sami uczestnicy: -„Jest bardzo fajnie, super rywalizacja, możliwość sprawdzenia siebie. Bardzo fajna atmosfera i pomysł. Bardzo chętnie wrócę za rok” – mówi Maciej z parafii Kędzierzyn-Koźle. – „No cóż, nie udało się wygrać. Nie poszło nam perfekcyjnie, ale myślę, że ważniejsze jest to tak naprawdę, że walczyliśmy, a walczyliśmy bardzo dzielnie. Udało nam się strzelić gola zwycięskiej drużynie. Kto nie ma szczęścia grze, ten ma szczęście w miłości :-). Bardzo się cieszę, że udało nam się np. prawie bezbłędnie służyć do mszy” – zauważył Jan z parafii Gorzów Wielkopolski.

fot. OMI Kędzierzyn Koźle

W turnieju rywalizowali ministranci z: Gorzowa Wlkp., Iławy, Katowic, Kędzierzyna-Koźle, Laskowiec Pom., Lublińca, Obry, Siedlec i Wrocławia, w trzech kategoriach wiekowych: młodzików (roczniki 2017-2012), juniorów (roczniki 2011-2009) i seniorów (roczniki 2008-2004 + ewentualnie oblat-opiekun). Oto pełne wyniki zmagań sportowych:

Kategoria młodzik:

1 miejsce: Siedlce

2 miejsce: Kędzierzyn-Koźle

3 miejsce: Wrocław

Kategoria Junior

1 miejsce: Kędzierzyn-Koźle

2 miejsce: Siedlce

3 miejsce: Obra 

Kategoria Senior:

1 miejsce: Siedlce

2 miejsce: Kędzierzyn-Koźle

3 miejsce: Iława

***

W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów, prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i Turkmenistanie. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Wśród nich jest czterech biskupów. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Przełożonym oblatów w Polsce jest o. Marek Ochlak OMI, wieloletni misjonarz na Madagaskarze.

Tomasz Maruszak OMI/Marcin Wrzos OMI

fot. Tomasz Maruszak OMI

Galeria (9 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze