fot. Karol Kossowski OMI

Obra: konferencja o duchowości w popkulturze [+GALERIA]

We wtorek 3 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów w Obrze odbyła się interdyscyplinarna konferencja naukowa „Duchowość w kulturze popularnej”, w której wzięli udział pracownicy sześciu uczelni wyższych.

Organizowana przez Uniwersytet Zielonogórski, Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Oblatów w Obrze oraz Instytut Mazenodianum konferencja „Duchowość w popkulturze” zebrała około 40 osób – pojawili się zarówno doświadczeni profesorowie, jak i rozpoczynający swą ścieżkę naukową doktoranci, a także studenci. Inicjatorem wydarzenia był prof. dr hab. Bogdan Trocha, zaś współorganizatorem – Łukasz Krauze OMI.

>>> Obra k. Wolsztyna: neoprofesi wieczyści [SYLWETKI]

Gości przywitał o. dr Sebastian Łuszczki, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów w Obrze, po czym odbyły się cztery bloki (dwa z nich podzielone były na dwie grupy) moderowane przez prof. dr. hab. Bogdana Trochę, dr. Łukasza Krauze OMI, dr Martę Ratajczak oraz mgr. Dominika Ochlaka OMI. Podczas nich usłyszeć można było wykłady nie tylko z zakresu teologii, ale również m.in. literaturoznawstwa czy filozofii.

– Bardzo cenne jest spotkanie przygotowujących się do kapłaństwa studentów z Obry ze studentami innych kierunków niż teologia – tłumaczy Łukasz Krauze OMI, jeden z organizatorów konferencji. – Podczas konferencji mocno wybrzmiało, że wiele nas łączy zarówno w obrębie zainteresowań naukowych, jak i popularnych form spędzania czasu. Warto szukać tych punktów wspólnych i myślę, że konferencja „Duchowość w kulturze popularnej” może w tym pomóc.

fot. Karol Kossowski OMI

Oprócz instytucji organizujących konferencję, w spotkaniu naukowym wzięli udział pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Interdyscyplinarny wymiar konferencji pozwalał na szeroką różnorodność podejmowanych tematów, w związku z czym odbyły się prelekcje dotyczące zarówno kwestii religii w grze „The Life and Suffering of Sir Brante” (Tomasz Słupecki z UZ), jak i tematu literatury afrykańskiej (Jean Rostant Houlboro OMI z WSD w Obrze), czy genologicznych aspektów modlitewnika obecnego w literaturze popularnej (dr hab. Marzanna Uździcka, prof. z UZ).

>>> Obra: zakończyła się rada poszerzona Polskiej Prowincji [+GALERIA]

Organizatorzy zwracają uwagę na szczególnie duże zaangażowanie studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego z kierunku „Literatura popularna i kreacje światów gier”, przybyłych licznie na konferencję. –  Podczas konferencji zwrócono uwagę na obecność w świecie kultury popularnej duchowości, nie tylko chrześcijańskiej – wyjaśnia Łukasz Krauze OMI, zapowiadając zarazem możliwość kontynuacji i organizacji podobnych inicjatyw w kolejnych latach.


Klasztor w Obrze k. Wolsztyna istnieje od 1291 r., kiedy na te tereny południowej Wielkopolski przybyli cystersi. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej mury pocysterskie przejęli w 1926 r., organizując w nich Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne. Wykształcili tu do 1939 r. niespełna 100 prezbiterów, którzy rozpoczęli pracę w kraju jako rekolekcjoniści i duszpasterze parafialni i sanktuaryjni, a także poza krajem – jako misjonarze i duszpasterze polonijni. W okresie powojennym mury seminarium opuściło około 700 wyświęconych księży. Dziś absolwenci seminarium pracują na wszystkich kontynentach, w ponad 25 krajach. Pięciu z nich przyjęło świecenia episkopatu: Eugeniusz Jureczko OMI (Kamerun; zmarł w 2018 r.), Jacek Pyl OMI (Ukraina-Krym), Radosław Zmitrowicz OMI (Ukraina), Wiesław Krótki OMI (Kanada Północna – Eskimosi) i Jan Kot OMI (Brazylia). Obecnie w Obrze kształci się około 30 kandydatów na prezbiterów z różnych kontynentów. Aktualnym przełożonym i rektorem seminarium jest o. dr Sebastian Łuszczki OMI.

Anna Gorzelana


Galeria (4 zdjęcia)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze