fot. Oblaci/Obra

Obra: Sesja formacyjna misjonarzy ludowych

W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu głosicieli słowa Bożegopodaje portal oblaci.pl.

Oblaccy kaznodzieje i głosiciele słowa Bożego, misjonarze ludowi i rekolekcjoniści, wzięli udział w sesji szkoleniowej w Obrze w dniach 14-16 listopada br. Tematem spotkania było: „Kim jest adresat naszego przepowiadania? Kontekst kulturowy głoszenia słowa Bożego”.

Pierwszy dzień rozpoczął się od Eucharystii z jutrznią pod przewodnictwem o. Marka Ochlaka OMI, prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W głoszonej homilii wskazał on na wagę, jaką dla własnej formacji i wiary powinien przykładać głosiciel słowa Bożego, który ma je kierować do konkretnych ludzi, w konkretnym środowisku kulturowym.

Prowincjał Polskiej Prowincji na spotkaniu misjonarzy ludowych, fot. Oblaci/Obra

Następnie już w sali obrad prowincjał zaprezentował główne myśli związane z 37. Kapitułą Generalną „Pielgrzymi nadziei w komunii” w kontekście jej zaleceń związanych także z przygotowaniem do roku jubileuszowego, którego hasłem będą słowa „Pielgrzymi nadziei”. Na zakończenie swojego wystąpienia podziękował za pracę kaznodziejską, rekolekcyjną i misyjną, wskazując że biskupi i księżą, z którymi rozmawiał, podkreślają szczególnie obecność w konfesjonale jako dopełnienia posługi słowa.

W pierwszym dniu o adresatach przepowiadania i kontekście kulturowym mówił prof. Bogdan Trocha, który skupił się na współczesnym kodzie kulturowym. W czasie trzech spotkań wskazał, skąd się wzięła kultura popularna i jakie są jej konsekwencje dla głosicieli słowa Bożego, gdyż ma ona ogromny wpływ na ludzi, którzy później korzystają z posługi Kościoła. Podkreślił także znaczenie schematu fabuły mitycznej, łączący dydaktykę z atrakcyjnością w wytworach tejże współczesnej kultury, która jednak daje użytkownikom tylko chwilowe wytchnienie. Pełnię mogą znaleźć we wspólnocie Kościoła, choć czasem tego sami nie rozpoznają.

Profesor Bogdan Trocha z Uniwersytetu Zielonogórskiego, fot. Oblaci/Obra

Dopełnieniem był wykład ks. Adama Adamskiego COr, który nie tylko zdiagnozował współczesnego słuchacza, ale także sam będąc głosicielem, z tej perspektywy przedstawił zadany temat, zwłaszcza w kwestii języka, którym posługuje się kaznodzieja i słuchacz, gdyż często nie jest to język tożsamy. Wskazując na pragnienie odpowiedzi na pytania metafizyczne współczesnego człowieka ukazał wielką rolę tzw. „ubrania” głoszenia Ewangelii we współczesny kod kulturowy, jak to w Kościele czyniono przez wieki. Następnie wskazując na współczesnych odbiorców, stwierdził, że dziś trudno przekazać np. prawdę o Wniebowstąpieniu, Wniebowzięciu itp. Należy zwracać uwagę na sformułowania w przepowiadaniu, zwłaszcza w uproszczonym językiem dla dzieci, które później przeniosą ten obraz w dorosłe życie.

W drugim dniu spotkania, po porannej Eucharystii z jutrznią, oblaccy głosiciele słowa Bożego pracowali w grupach, by usłyszane treści z pierwszego dnia osadzić w kontekście swojej posługi.

Spotkania szkoleniowe z udziałem zaproszonych gości i pracą w grupach odbywają się każdego roku, by dać kaznodziejom odpowiednie narzędzia do ich posługiwania, a ich organizatorem jest komisja misjonarska prowincji.

Źródło: oblaci.pl

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze