Obradowała Rada KEP ds. Rodziny: we wrześniu początek peregrynacji relikwii rodziny Ulmów
Dwa tygodnie po beatyfikacji Rodziny Ulmów, relikwie męczenników rozpoczną peregrynację po Polsce – przekazał bp Wiesław Śmigiel. Peregrynacja, która zostanie zainaugurowana 24 września na Jasnej Górze była jednym z tematów obrad Rady KEP ds. Rodziny, które odbyły się dziś w Warszawie.
Przypomnijmy, że małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali wraz z sześciorgiem dzieci w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci – Staś, Basia, Władzio, Franio, Antoś, Marysia. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.
W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów na etapie diecezjalnym zakończył się w 2008 r. 17 grudnia ub. roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny Ulmów. Ich beatyfikacja odbędzie się 10 września w Markowej. Będzie to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym jeszcze nienarodzone dziecko.
Peregrynacja relikwii Rodziny Ulmów rozpocznie się dwa tygodnie po beatyfikacji, a więc w niedzielę 24 września br. podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Uroczystościom będzie przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal.
„Mam nadzieję, że ta peregrynacja zmobilizuje szerokie kręgi społeczeństwa do refleksji nad kondycją współczesnego małżeństwa i rodziny” – powiedział bp Wiesław Śmigiel. Wyraził nadzieję, że będzie to też okazja do ożywienia duszpasterstwa rodzin w naszym kraju.
>>> Markowa, Przemyśl: przeprowadzono ekshumację szczątków rodziny Ulmów
Bp Śmigiel poinformował, że przygotowywany jest uaktualniony tekst Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin, nad którym prace trwają od kilku lat. Opracowanie, przygotowywane przez duszpasterzy z poszczególnych diecezji oraz przez same rodziny, będzie wymagał jeszcze konsultacji teologicznej a następnie akceptacji Konferencji Episkopatu Polski. Stanie się to zapewne w przyszłym roku.
Podczas dzisiejszego spotkania ks. dr hab. Jacek Goleń z Katedry Duszpasterstwa Rodzin KUL mówił o duszpasterstwie osób żyjących w związkach nieuregulowanych w Kościele. Podkreślał troskę Kościoła o te osoby i przedstawił propozycję tekstu, który miałby się znaleźć w przygotowywanym Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin.
Bp Śmigiel powiedział KAI, że podczas obrad dyskutowano też o kluczowych wyzwaniach przed jakimi staje dziś Kościół w Polsce w kontekście duszpasterstwa rodzin. Jak stwierdził wielkim niepokojem musi napawać skala rozwodów, spadek dzietności, a przede wszystkim fakt, że zaledwie około połowy zawieranych dziś w Polsce związków to małżeństwa sakramentalne. “Zwłaszcza w wielkich miastach sytuacja pod tym względem jest dość dramatyczna” – ocenił przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny. – Wydaje się, że tam jest większe przyzwolenie, a wręcz moda na życie bez związku sakramentalnego” – dodał duchowny.
“Jesteśmy świadomi, że ze swoim duszpasterstwem docieramy do dość wąskiej jednak grupy małżeństw i rodzin” – przyznał bp Śmigiel dodając, że ten zasięg ograniczony jest w gruncie rzeczy do tzw. dominicantes, a więc osób uczestniczących w niedzielnych mszach św.
Bp Śmigiel podkreślił jednocześnie, że wiele małżeństw i rodzin – nie tylko tych należących do jakichś wspólnot czy ruchów religijnych – aktywizuje się, dba o swoją głęboką formację i bardzo poważnie traktuje wiarę i swoją przynależność do Kościoła.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |