Obrzędy Wielkiej Soboty [ROZWAŻANIE]
W Wielką Sobotę kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa oraz
jego zstąpienie do otchłani, a także w modlitwie i poście oczekuje na Jego Zmartwychwstanie.
Jest to dzień, w którym nie odprawia się Eucharystii. W Kościele niewiele się dzieje. Istnieje tylko modlitwa, kontemplacja i cisza. Cały Kościół trwa w milczeniu ze swoim Panem. Wielka Sobota jest jakby dniem kontemplacyjnym całego świata. Treścią tego dnia jest wielki i święty szabat Syna Bożego, który odnowił dzieło stworzenia.
Z Chrystusem w grobie
Teksty zawarte w Liturgii Godzin, zwłaszcza w Godzinie czytań, pochodzą z antycznego oficjum i podkreślają szabatowy charakter Soboty. Jezus jest tak posłuszny prawu, że wypełnia spoczynek szabatu. Szabat był odpoczynkiem po dziele stworzenia, a Chrystus odpoczywał po dziele zbawienia. W Wielką Sobotę jesteśmy z Chrystusem w grobie, ale nie jest to dzień żałoby i smutku, ponieważ patrzymy z perspektywy zmartwychwstania. Sobota jest dniem, w którym ziarno obumiera, a zarazem w ciszy i ukryciu zaczyna kiełkować do nowego życia.
>>> Przewodnik po Triduum: Wielka Sobota
W Wielką Sobotę wspominamy też zstąpienie Jezusa do otchłani, szczególnie podkreśla to Liturgia Wschodu. Chrystus nie udał się tam, by wybawić potępionych, ale żeby ogłosić Dobrą Nowinę sprawiedliwym. „Umarły Jezus, w swojej duszy złączonej ze swą Boską Osobą, zstąpił do krainy umarłych i otworzył bramy nieba sprawiedliwym, którzy Go wyprzedzili” (KKK 637). Chrześcijańska tradycja widzi w tym stwierdzeniu powszechny zasięg zbawczego dzieła Jezusa. W Kościele polskim istnieje zwyczaj święcenia pokarmów, nie jest to jednak najważniejsze
wydarzenie Wielkiej Soboty i nie powinno nas ono rozpraszać. Tego dnia nie kładzie się nacisku na święconkę! Prawdopodobnie zwyczaj ten jest pozostałością tradycji średniowiecznej, kiedy to właśnie w niedzielę Wielkanocy dokonywano błogosławieństwa pokarmów.
Zróbmy wszystko, by poczuć ciszę
Wielka Sobota jest kolejnym dniem Triduum, dlatego nie jest to dobry czas na sprzątanie, zakupy itp. Często jednak chrześcijanie po Wielkim Piątku robią sobie przerwę na porządki i zakupy, wracając do świętowania dopiero w Wielką Noc. Oczywiście, trzeba kierować się bardziej miłością niż prawem, ale powinniśmy zrobić wszystko, by całym sobą wejść w sobotnią ciszę.
>>> Zofia Kędziora: niezauważone zbawienie
W antycznym chrześcijaństwie sobota była dniem ścisłego postu. Chociaż dzisiaj nie jest to wymagane (aczkolwiek zalecane), wiele osób rozszerza post wielkopiątkowy na sobotę, aż do wielkanocnego posiłku.
Poniżej możesz pobrać całość rozważania, przygotowanego przez Beatę Dec i Marcina Gajdę. Pochodzi ono z publikacji „Boskie Święto – Pascha”.
Załączniki
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |