fot. Autor Nieznany – Photo reproduction sold as a keepsake before 1990., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org

Od 10 do 19 października nowenna za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Od 10 do 19 października w sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu odmawiana będzie nowenna w intencji ojczyzny. Nowenna jest częścią obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.

Modlitwa odmawiana będzie codziennie po mszy św. o godz. 18 w Sanktuarium bł. ks. Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, gdzie znajduje się grób kapelana Solidarności.

Nowenna jest częścią obchodów 40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie msza św., którą w sobotę, 19 października, o godz. 16, odprawi w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Mszę poprzedzi marsz pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”, który wyruszy spod kościoła św. Anny w Warszawie, a następnie ulicą Miodową, Bonifraterską, Andersa i poprzez pl. Wilsona dotrze do sanktuarium na Żoliborzu.

W niedzielę, 20 października, o godz. 19 w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie odbędzie się koncert „Stabat Mater. Droga Krzyżowa z Bł. Ks. Jerzym” skomponowany na orkiestrę, chór i solistów przez Tadeusza Melona, stypendystę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obchody 40. rocznicy męczeństwa ks. Popiełuszki zainaugurowane zostały 28 lutego br. w 42. rocznicę pierwszej odprawionej przez niego mszy św. za ojczyznę. Potrwają do 3 listopada, gdy przypada 40. rocznica jego pogrzebu. W ramach obchodów odbyło się w Polsce już ponad 70 wydarzeń m.in. liturgie, modlitwy, konferencje, wystawy i publikacje.

Jerzy (Alfons) Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy koło Suchowoli na ziemi białostockiej. Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą. Był także duszpasterzem krajowym ludzi pracy i służby zdrowia.

Od kwietnia 1982 r. regularnie celebrował w ostatnie niedziele miesiąca msze św. za ojczyznę, gromadząc rosnącą liczbę wiernych oraz skupiając rozbite w stanie wojennym środowisko Solidarności. Liturgie stały się symbolem i manifestacją wolności. Wygłaszane w czasie eucharystii homilie były kolportowane na terenie całej Polski. Trafiały one m.in. do więzień, gdzie czytali je internowani przywódcy zdelegalizowanej Solidarności.

Księdza Popiełuszkę, wracającego 19 października 1984 r. z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę św. dla ludzi pracy w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, zatrzymali w pobliżu wioski Górsk trzej funkcjonariusze IV Departamentu MSW zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego. Prawdopodobnie zginął tego samego dnia, zanim esbecy wrzucili go do Wisły w pobliżu tamy we Włocławku. Pojawiały się też inne wersje jego śmierci, których nigdy nie potwierdzono. Na podstawie sekcji zwłok stwierdzono, że został brutalnie pobity i związany w taki sposób, że przy każdym ruchu sznur zaciskał mu się wokół szyi.

Pogrzeb bł. ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. i zgromadził około miliona osób. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył duchownego do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze