
fot. EPA/Gyorgy Varga
Od 18 do 25 maja Kościół katolicki obchodzi Tydzień Laudato si’
W dniach od 18 do 25 maja Kościół katolicki obchodzi Tydzień Laudato si’, którego celem jest promocja nauczania Kościoła o ekologii i potrzebie ochrony środowiska. W tym roku jego początek zbiega się ze 105. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II.
Tydzień Laudato si’ to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki papieża Franciszka „Laudato si'” (wł. Pochwalony bądź).
>>> Ambroży Okroy OFM: św. Franciszek nie uwielbiał przyrody dla niej samej [PODKAST]
Jest to druga encyklika papieża Franciszka, zaprezentowana 18 czerwca 2015 r. w Watykanie. Jej tytuł został zaczerpnięty z kantyku św. Franciszka z Asyżu, głoszącego chwałę cudu stworzenia. W liczącym ponad 190 stron dokumencie papież zaapelował o „ekologiczne nawrócenie”. Zwrócił uwagę na konieczność drastycznej redukcji emisji, m.in. dwutlenku węgla, dzięki zastępowaniu paliw kopalnych i rozwijaniu odnawialnych źródeł energii.
W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Episkopatu sekretarz Zespołu Laudato si’ przy Radzie KEP ds. Społecznych ks. Zbigniew Kucharski przypomniał, że zanim papież Franciszek ogłosił potrzebę „nawrócenia ekologicznego”, do teologii stworzenia i ekologii odnosił się wielokrotnie papież Jan Paweł II.

„Warto również wspomnieć słynne kazanie św. Jana Pawła II wygłoszone 12 czerwca 1999 roku w Zamościu. Teologia stworzenia, a tym samym refleksja ekologiczna, była tam bardzo wyraźnie poruszona” – podkreślił ks. Kucharski.
Zaznaczył, że papież Franciszek odszedł „niemal u progu rozpoczęcia obchodów Tygodnia Laudato si’, który będzie się odbywał pod przewodnictwem jego następcy”.
„Nowy Papież na początku swojego pontyfikatu, w Jubileuszowym Roku Nadziei, stanął u progu 10. rocznicy publikacji encykliki, która przede wszystkim odnosi się do aktu stworzenia świata przez Boga Ojca, ale również ma wymiar społeczny. Papież akcentuje w niej potrzebę widzenia świata przez przekraczanie granic swojego regionu, kraju, a nawet kontynentu, aby cały świat postrzegać jako nasz Wspólny Dom, gdyż Kościół ze swojej istoty jest powszechny. Jednocześnie należy pamiętać, iż dzisiejszy świat to jedna wielka wspólnota” – napisał duchowny.
Z okazji Tygodnia Laudato si’ ks. Kucharski zachęcił do obejrzenia filmu „Gratias Domine”, który przybliża ekologiczne nauczanie Kościoła i akcentuje potrzebę podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |