fot. cathopic

Maseczki w czasie mszy dla księży i ministrantów? Jest rozporządzenie w tej sprawie

W środę poznaliśmy nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Od czwartku 16 kwietnia w przestrzeni publicznej obowiązkowe jest zakrycie nosa i ust (nie musi być to maseczka, może być szal lub chusta).

Przed południem pojawiły się informacje, że nakaz zakrywania twarzy będzie obowiązywać też duchownych i służby liturgicznej w czasie odprawiania mszy świętej. Po publikacji rozporządzenia jest już jasność w tej sprawie. – Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy przebywania w miejscach ogólnodostępnych, ale są od tej zasady wyjątki – podaje Ministerstwo Zdrowia.

fot. pixabay

Rozporządzenie przewiduje, że obowiązku zasłaniania twarzy nie będzie miał duchowny sprawujący kult religijny (w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania). Rozporządzenie nie precyzuje jednak sytuacji służby liturgicznej. Wyłączenie z obowiązku zasłaniania twarzy dotyczy także żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonującego zadania służbowe. Obowiązek nie dotyczy też rolników pracujących w gospodarstwie rolnym czy też osoby, która przebywa na terenie prywatnym, jak taras czy własna nieruchomość gruntowa wokół domu. 

Kto musi zakrywać twarz?

Od 16 kwietnia do odwołania z powodu stanu epidemii władze państwowe nałożyły obowiązek zakrywania ust i nosa podczas przebywania w miejscach publicznych:

zakłady pracy (w tym także biura) – z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym zakładzie obsługę klientów lub interesantów
budynki użyteczności publicznej – z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym budynku obsługę klientów lub interesantów
inne miejsca ogólnodostępne, np. obiekty handlowe i usługowe
-na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych.
-w czasie wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w tym po drogach, nie tylko publicznych) – a zatem środkami komunikacji publicznej, rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą, pieszo oraz pojazdami samochodowymi (w tym w ramach komercyjnego przewozu osób) – w przypadku tego ostatniego, gdy jadą nim osoby sobie obce (inne niż wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące).

Przeczytaj też >>> Warszawski ośrodek Caritas: nie żyje osoba, która chorowała na Covid-19

fot. PAP/Leszek Szymański

>>> Rzeszów: księża z parafii św. Józefa – w kwarantannie

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze