fot. EPA/ROB BLAKERS

Od dzisiaj nowe, surowsze obostrzenia. Co się zmienia?

W środę wchodzi w w życie rozporządzenie rządu w sprawie nowych obostrzeń w walce z COVID-19. Surowsze restrykcje związane są z czwartą falą, oznaczają głównie ograniczenia zajętości miejsc z 50 do 30 proc. w restauracjach, barach, hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych.

Obostrzenia zostały zaostrzone w Polsce od 15 grudnia w związku z niezatrzymującą się czwartą falą pandemii. Eksperci nie mieli złudzeń – rząd wprowadził ograniczenia za późno, w reakcji na fatalne dane ze szpitali i galopujący bilans tzw. nadmiarowych zgonów. Rozporządzenie rządu w sprawie obostrzeń zakłada przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. obowiązywania większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów. 

>>> Nowe przepisy: czy okazanie paszportu covidowego w kościele będzie konieczne?

fot. Ministerstwo Zdrowia

Obostrzenia do końca stycznia

W usługach i miejscach publicznych tj. restauracje, hotele, bary, kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne limit zajętych miejsc spadł z połowy do 30 proc. Istotne jest to, że nie wliczają się do niego zaszczepieni przeciw COVID-19, ale by tak się stało, przedsiębiorca musi weryfikować tzw.  certyfikaty covidowe. 

>>> Z powodu COVID-19 zmarło 600 osób

W przypadku lokali gastronomicznych odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra, chyba że między stolikami jest przegroda o wysokości co najmniej jednego metra, licząc od powierzchni stolika. Do limitu nie liczą się osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Najsurowsze restrykcje dotyczą działalności dyskotek i klubów nocnych. Od środy te miejsca mają zakaz działalności do końca stycznia 2022 roku. Wyjątkiem jest noc sylwestrowa – rząd dopuścił jednorazowe organizowanie imprez do 100 osób.

fot. Ministerstwo Zdrowia

Bliscy chorych z COVID-19 zwolnieni z kwarantanny. Pod warunkiem

Nowe obostrzenia zwolnią z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny osoby, które mieszkają lub prowadzą wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. W tym celu warunkiem jest uzyskanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego po potwierdzonej infekcji współlokatora. Przylatujący do Polski spoza strefy Schengen powinni wykonywać test na COVID-19 nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Podróżni bez takowych testów będą musieli odbyć w Polsce, już po przylocie, obowiązkową kwarantannę.

Senatorowie podczas zapalenia zniczy dla uczczenia ofiar pandemii koronawirusa w Ogrodach Senackich w Warszawie, fot. PAP/Rafał Guz

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze