fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Od pół wieku chodzą w Świetle, które daje Życie. Jubileusz Oazy na Ziemi Lubuskiej [RELACJA]

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła, zrzesza katolików w każdym wieku i na różnych drogach powołania. W niedzielę 1.09 w Rokitnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zakończyły się obchody 50-lecia Charyzmatu Ruchu Światło-Życie na Środkowym Nadodrzu.

Niektórzy oazowicze spędzili w Rokitnie cały weekend kończący wakacje – już od piątku trwał Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych i Animatorów, podczas której – oprócz wspólnej modlitwy – odbyło się planowanie pracy rocznej, poświęcenie kaplicy Namiotu Spotkania, spotkania Diakonii Diecezjalnych i Diakonii Półwiecza, dzielenie się świadectwami oraz koncert wielbienia.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Radość modlitwy i spotkania

W niedzielę 1.09, w  ramach corocznej pielgrzymki Ruchu Światło-Życie, podsumowującej wakacyjne rekolekcje, do Rokitna przyjechały setki oazowiczów z całej diecezji. Niedzielne świętowanie rozpoczęło się od jutrzni, po której spotkał się Domowy Kościół – wspólnota rodzin, które wzrastają w charyzmacie Światło-Życie.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Przyjeżdżający do Rokitna mogli spędzić czas w gronie osób, z którymi byli w tym roku na wakacyjnych rekolekcjach, a  także spotkać osoby z wcześniejszych dekad wspólnej formacji oazowej.

– Bardzo chciałam spotkać wspaniałych ludzi, których poznałam na oazie – w tym roku i w poprzednich. Zawsze wtedy jest dużo śmiechu i radości – opowiada dwunastoletnia Ania, która w tym roku już po raz trzeci uczestniczyła w wakacyjnych rekolekcjach oazowych.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Po spotkaniach odbyła się dziękczynna Adoracja Najświętszego Sakramentu.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl
fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Wpatrzeni w Maryję

Najważniejszym punktem dziękczynienia była Eucharystia, której przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Świało-Życie, bp Krzysztof Włodarczyk. Wśród koncelebransów obecni byli biskupi diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – bp Tadeusz Lityński oraz bp Adrian Put.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

W homilii bp Włodarczyk odwołał się do Niepokalanej, patronki Ruchu Światło-Życie. Odwołując się do niej jako do „przodowniczki wiary”, podkreślił, iż Maryja uczy wiary ewangelizującej świat. – Jej świadectwo polega na gotowości do niesienia Ewangelii innym, choćby wiązało się to z wielkim trudem – mówił delegat KEP.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

– Nie bójmy je rozważać jak Maryja, obcować z nim w głębi naszego serca. Ono musi kwestionować nasze plany, zamiary i decyzje, które nie są Boże. Tylko wówczas będziemy zdolni właściwie interpretować naszą historię i otaczającą nas rzeczywistość – zachęcał bp Włodarczyk. Przywołał postać założyciela Ruchu Światło-Życie, sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, który ucząc się od Maryi, stał się przykładem człowieka „wiary konsekwentnej”.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Dawać świadectwo

Głos zabrał również ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński, dziękując moderatorom, animatorom i wszystkim oazowiczom uczestniczących na przestrzeni dekad w rekolekcjach. Zauważył, że wszyscy wspólnie znacząco wpłynęli na życie diecezji, dzięki nim jest żywa. Wiele powołań kapłańskich i zakonnych zrodziło się na drodze formacji oazowej, zawarte zostały małżeństwa oraz niektórzy poprzez formację w Ruchu podjęli się dalszego świeckiego apostolatu.  Biskup Lityński zachęcił wszystkich do dawania dalszego świadectwa Światła i Życia w codzienności.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl
fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Podczas Eucharystii odbyło się błogosławieństwo ministrantów do pełnienia funkcji lektora.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Po Mszy odbyła się wspólna agapa. Oprócz obiadu i możliwość i spotkań, dla najmłodszych były przygotowane szczególne atrakcje.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl
fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Po południu odbył się koncert uwielbieniowy Jakuba Tomalaka wraz z zespołem KWU.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl
fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

– Dobrze tu być, spotkać osoby z minionych oaz wakacyjnych i wspólnie chwalić Boga za otrzymane dobro – mówi animatorka Bogna Sobańska.

Obchody jubileuszowe zakończyło uroczyste zawierzenie Ruchu Światło-Życie.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Świętowanie przez cały rok

Jubileuszowa pielgrzymka odbywająca się w dniach od 30 sierpnia do 1 września w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie stanowiła ostatni element obchodów jubileuszu 50-lecia obecności na Środkowym Nadodrzu. Wcześniej odbyły m.in. VI Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie oraz wielki Jubileuszowy bal.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

– Nasz jubileusz ma wymiar nie tylko radości, ale też kształtowania na  nowo wspólnoty. Chcieliśmy wyjść do tych wszystkich osób, które na przestrzeni ostatnich 50 lat w Ruchu się pojawiły – wspólnie powspominać, ale i podzielić się świadectwem tego, co Pan Bóg zdziałał przez nasze życie – mówi ks. Tomasz Dragańczuk, który, ukształtowany w Ruchu Światło-Życie, w tym roku pełnił funkcję moderatora podczas Oazy Nowego Życia II stopnia.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

– Niektórzy podczas wydarzeń jubileuszowych, np. przez peregrynację Ikon Jubileuszowych, które „wędrowały” po naszej diecezji, powrócili do Ruchu. Obudziło się w nich pragnienie wspólnoty, co zaowocowało m.in. zawiązaniem się nowych kręgów Domowego Kościoła – dodaje ks. Tomasz. – Jubileusz to czas wdzięczności. Mieliśmy też moment przepraszania, prosimy również o błogosławieństwo na kolejne 50 lat, ale przede wszystkim to czas dziękczynienia, że Ruch stał się częścią naszej diecezji, budując ją, kolejne pokolenia członków Kościoła lokalnego.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Wspólnymi siłami

Od kilku lat pracował zespół świeckich animatorów, małżeństw Domowego Kościoła oraz księży, który przygotował świętowanie tej rocznicy. – Piękne było także to, że każda gałąź i Diakonia Ruchu pracowała wspólnie na to, aby wszystko wyszło jak najlepiej – mówi Magdalena Talaga, animatorka.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

– Jestem bardzo wdzięczna za to, że podczas jubileuszu miałam możliwość usłyszeć świadectw, jak w diecezji Ruch wyglądał na samym początku. Cenne było również to, że starsi od nas którzy się już nie angażują w oazie, mogli doświadczyć jak jest teraz – dzieli się Magdalena.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Oazowi misjonarze

Tegoroczne hasło roku formacyjnego w całym Ruchu Światło-Życie brzmiało: „Powołani do misji”. Podczas pielgrzymki można było włączyć się w dar jubileuszowy – oazę na Filipinach, którą organizuje Centralna Diakonia Misyjna.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl
fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Ponad 982 odbytych oaz

Ruch Światło-Życie przez opracowaną formację wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot. Oaza jako forma rekolekcji przeżyciowych stanowią bardzo ważną częścią działań podejmowanych przez Ruch Światło-Życie. Organizowane są wyjazdy zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych i rodzin.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oazy wakacyjne prowadzone są każdego roku od 1976. Wzięły w nich udział dziesiątki tysięcy uczestników, zaangażowanych było tysiące animatorów, a samych oaz przeprowadzono nie mniej niż 982.

Galeria (19 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze