Od soboty Jarmark Wielkanocny na pl. Wolności
Degustacja świątecznych specjałów i wielkanocna parada motocykli – to niektóre z atrakcji przygotowanych w tym roku dla mieszkańców Poznania w ramach Jarmarku Wielkanocnego. Wydarzenie na pl. Wolności potrwa od soboty do 25 marca.
W tegorocznym Jarmarku Wielkanocnym swoje wyroby oferować będzie niemal 40 wystawców – m.in. rękodzielnicy z Ukrainy, siostry zakonne z Monasteru w Mińsku czy rzemieślnicy z kuźni w Międzylesiu. Na stoiskach znajdą się m.in. ozdoby wielkanocne, biżuteria i świąteczne oraz regionalne przysmaki.
Wśród wielkanocnych specjałów królować będzie kiełbasa biała parzona wielkopolska, której w lipcu ub. roku, na mocy decyzji Komisji Europejskiej, przyznano chronione oznaczenie geograficzne. Na pl. Wolności będzie można ponadto spróbować i nabyć litewskie chleby i wędliny, herbaty i kawy ze Sri Lanki, rękodzieło z Indii i Nepalu, kresowy kwas chlebowy, węgierskie ciasta, wielkanocne pierniki, miody i produkty pszczele z okolicznych pasiek, wypiekane z ciasta koszyczki wielkanocne czy rękodzieło wykonane przez podopiecznych stowarzyszenia „Pogotowie społeczne”.
Organizatorzy zadbali także o atrakcje dla rodzin, także dzieci – zapewniła prezes spółki Targowiska Iwona Rafińska. „Gości jarmarku witać będą piękne, kolorowe zające. Pomyśleliśmy też o bogatej ofercie dla dzieci. Na pl. Wolności staną dwie karuzele: samoloty i karuzela w stylu weneckim oraz kolejka +kaczuszki+ dla najmłodszych. Od poniedziałku do czwartku, od godz. 14 do 16 będzie można z nich korzystać bezpłatnie” – zapowiedziała.
„W drugi weekend jarmarku na pl. Wolności pojawi się prawdziwa jurta mongolska, w której będzie można zapoznać się z techniką powstawania ozdób i drobnych narzędzi z kamienia, kości, rogu itp. Mieszkańcy jurty przygotują pokaz farbowania, przędzenia i tkania z wełny. Dzieci będą mogły posłuchać baśni i legend” – dodała Rafińska.
W tym roku Jarmark Wielkanocny po raz pierwszy odbędzie się na pl. Wolności, a nie jak to było dotychczas – na płycie Starego Rynku. Zastępca dyrektora gabinetu prezydenta Poznania Patryk Pawełczak wyjaśnił, że zmiana lokalizacji wynika z konieczności przeprowadzenia prac inwentaryzacyjnych i geoskanowania płyty Starego Rynku, aby przygotować ją do kompleksowej rewitalizacji.
„Mając na uwadze, jaką frekwencją cieszyło się to miejsce podczas Betlejem Poznańskiego, jesteśmy przekonani, że to dobra lokalizacja. Przestrzeń placu umożliwiła zapewnienie poznaniakom dodatkowych atrakcji. (…) Program i oferta handlowa tegorocznego Jarmarku Wielkanocnego jest bardzo bogata. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie” – powiedział.
Anna Dorna z fundacji „Flow Art” także uważa, że zmiana lokalizacji jest dobrym rozwiązaniem. „Lokalizacja jarmarku na pl. Wolności dała nam więcej przestrzeni, a co za tym idzie – więcej możliwości. Interesującym wydarzeniem w tym roku będzie np. +moto-zajączek+, czyli wielkanocna parada motocykli. Utworzyliśmy też strefę dziecięcą, w której animatorzy w każdy weekend będą prowadzić dla najmłodszych wiosenno-świąteczne animacje i warsztaty, m.in. wyplatania wiklinowych koszyczków i malowania gigantycznych pisanek” – wymieniła Dorna.
Tegoroczny Jarmark Wielkanocny potrwa w Poznaniu do Niedzieli Palmowej 25 marca.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |