
fot. EPA/FABIO FRUSTACI
Odcięci od świata kardynałowie wybiorą papieża. Konklawe krok po kroku
Conclave z łaciny oznacza „pod kluczem”. Kardynałowie elektorzy w tym szczególnym czasie nie mają dostępu do telefonów, telewizji, prasy. Wszyscy mieszkają w Domu Świętej Marty i spotykają się w kaplicy Sykstyńskiej, by wybrać nowego papieża. Jak wygląda wybór głowy Kościoła krok po kroku?
21 kwietnia, w momencie stwierdzenia śmierci papieża Franciszka, w Kościele rozpoczęliśmy okres sede vacante (z łac. „nieobsadzona stolica” lub „pusty tron”). W tym czasie sprawy Stolicy Apostolskiej (w tym także przygotowanie konklawe) nadzoruje kardynał pełniący urząd kamerlinga, którym jest obecnie Kevin Farrell. Data konklawe – 7 maja – została ustalona podczas kongregacji generalnej, która miała miejsce 28 kwietnia w Watykanie. Uczestniczyło w niej ponad 100 kardynałów elektorów. Tego dnia zamknięte zostały także drzwi kaplicy Sykstyńskiej.
>>> George Weigel: konklawe jest decyzją o kierunku Kościoła
Kardynałowie „pod kluczem”. Zamknięte nawet okna
Wyboru nowego papieża dokonają elektorzy. Są nimi kardynałowie, którzy nie ukończyli 80. roku życia. W tym gronie znajduje się obecnie 135 kardynałów, chociaż swoją nieobecność z powodów zdrowotnych zapowiedział już 79-letni kard. Antonio Canizares Llovera z Hiszpanii. Jeśli wszyscy pozostali dotrą do Watykanu – to wyboru nowego papieża dokona 134 kardynałów – w tym czterech Polaków (to kardynałowie: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś). Wszyscy kardynałowie elektorzy na czas konklawe zamieszkiwać będą w Domu Świętej Marty, który znajduje się mniej więcej 400 metrów od kaplicy Sykstyńskiej. O tym, jak wygląda życie kardynałów elektorów w czasie konklawe w swojej autobiografii „Nadzieja” napisał papież Franciszek, wtedy jeszcze kard. Jorge Mario Bergoglio:
„W Domu św. Marty kardynałowie stali w kolejce, czekając na sprawdzenie i zarejestrowanie bagaży. Nie wolno było mieć telefonów, komputerów ani żadnych innych urządzeń elektronicznych. Gazety też były zakazane. Podczas konklawe jego uczestnicy są całkowicie odcięci od świata, okna są zamknięte, a sygnały radiowe ekranowane”.

Co wydarzy się 7 maja?
W środę, 7 maja, po uroczystej mszy św. pro eligendo pontifice (dosł. msza św. za wybór papieża) dziekan Kolegium Kardynalskiego, którym jest kard. Giovanni Battista Re, wezwie kardynałów elektorów słowami: „Cały Kościół, zjednoczony z nami w modlitwie, nieustannie błaga o łaskę Ducha Świętego, abyśmy wybrali godnego Pasterza dla całej owczarni Chrystusowej”.
Następnie wyruszy uroczysta procesja elektorów w szatach chórowych do kaplicy Sykstyńskiej, gdzie kardynałowie odśpiewają hymn Veni, Creator Spiritus („Przyjdź Duchu Stworzycielu”). Wcześniej kaplica zostanie odpowiednio przygotowana do głosowania – ustawione zostaną ławy do głosowań oraz piec, w którym będą spalane karty wyborcze. Kardynałowie elektorzy złożą przysięgę przestrzegania wytycznych zawartych w Konstytucji Apostolskiej Universi Dominici Gregis. Następnie mistrz celebracji wypowie słowa extra omnes (wszyscy na zewnątrz), nakazując osobom spoza grona elektorów opuszczenie kaplicy. Ceremoniarze rozdają karty do głosowania i także opuszczają kaplicę. Rozpoczyna się głosowanie.
>>> Kard. Walter Kasper: możliwe jest dłuższe konklawe – wielu kardynałów jeszcze się nie zna
Głosowanie
Każdego dnia konklawe odbywać się mogą maksymalnie cztery głosowania: dwa poranne i dwa popołudniowe. Kiedy każdy z kardynałów elektorów odda głos na nazwisko wybranego kandydata, głosy są odczytywane i liczone. Papieżem może zostać kandydat wybrany większością co najmniej 2/3 głosów. Gdy w drodze głosowania nikomu nie uda się zebrać wspomnianej większości głosów, karty do głosowania są spalane. Dodaje się do nich także smołę, dzięki czemu powstaje czarny dym – świadczący o tym, że wyboru papieża nie dokonano.
Po wyborze
Uzyskanie przez któregoś z kandydatów większości 2/3 głosów nie jest jednoznaczne z objęciem Stolicy Apostolskiej, gdyż najpierw wybrany kardynał musi odpowiedzieć na pytanie: Acceptasne electionem de te canonice factam in Summum Pontificem? (to pytanie o to, czy wybrany kandydat zgadza się i przyjmuje Kolegium Kardynalskiego). Jeśli elekt udzieli odpowiedzi twierdzącej, wtedy zadaje mu się drugie pytanie, dotyczące imienia, które chce przyjąć jako głowa Kościoła. Dopiero wtedy palone są karty do głosowania, a wierni zebrani na placu Świętego Piotra mogą zobaczyć wydobywający się z komina biały dym.
Po zakończeniu konklawe papież udaje się do tzw. pokoju łez – zakrystii kaplicy Sykstyńskiej – aby po raz pierwszy włożyć szaty papieskie (przygotowane wcześniej w trzech rozmiarach) i w nich ukazuje się ludziom zgromadzonym na placu, przyciągniętym widokiem białego dymu. Po modlitwie za nowego papieża i oddaniu mu hołdu przez kardynałów rozbrzmiewa hymn Te Deum, który kończy konklawe. Następuje ogłoszenie wyboru, obwieszczane wiernym słowami: Habemus papam. Nowo wybrany papież udaje się za krzyżem procesyjnym na balkon Pałacu Apostolskiego, skąd udziela wiernym błogosławieństwa Urbi et Orbi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |