Odpust zupełny: zobacz, jak to zrobić

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

2 listopada to Dzień Zaduszny. W tym dniu Kościół wspomina tych, którzy jeszcze nie osiągnęli nieba. Najlepsze, co możemy dla nich zrobić, to modlitwa i uzyskanie odpustu zupełnego dla dusz w czyśćcu.

„W naszych listopadowych wizytach na cmentarzu nie chodzi tylko o jesienny spacer, o chwilę refleksji czy spotkanie krewnych. Idzie przede wszystkim o modlitwę. Zmarli nie tyle potrzebują naszych kwiatów, wiązanek czy zniczy, ile raczej szczerej, płynącej z serca modlitwy. Módlmy się więc za nich i uczmy tego młode pokolenie, ufając, że kiedyś ktoś nie zapomni pomodlić się i na naszym grobie” – mówił w orędziu wygłoszonym z katedry poznańskiej na antenie TVP 1 Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. 

Dla katolików dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas prawdziwych błogosławieństw. Tak jak przy okazji innych dat, również w tym okresie, dokładnie od 1 do 8 listopada, można codziennie uzyskać odpust zupełny dla dusz czyśćcowych.

Warunki, jakie należy spełnić to:
– nawiedzenie cmentarza,
– odmówienie tam Ojcze nasz, Wierzę w Boga i jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża
– oraz przystąpienie do Komunii św. w tym samym dniu.

„Czyściec przypomina nam o tym, że my, żyjący, powinniśmy pamiętać o zmarłych. Pamięć o zmarłych jest potwierdzeniem tego, że człowiek jest zdolny do wierności i wdzięczności. Że miłość nie umiera, ale trwa w sercach tych, którzy jej doświadczyli. Z tego względu Kościół zachęca nas, abyśmy wytrwale modlili się za naszych zmarłych, ofiarując za nich nasze codzienne cierpienia i trudy. Ale prawda o czyśćcu przypomina nam także to, że zmarli mogą się wstawiać za nami, za żyjącymi. Śmierć wprawdzie zmienia więzi między ludźmi, ale ich nie niszczy” – powiedział arcybiskup.

Zobacz także
Wasze komentarze