Odważna reforma Franciszka – czy zmianie ulegnie liturgia?

Papież Franciszek wykonał niespodziewany ruch: postanowił wymienić wszystkich członków watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która zajmuje się odpowiedziami na pytania liturgiczne.  

Zwykle papież powołuje kilku nowych członków do poszczególnych kongregacji watykańskich, wymieniając tym samym członków, którzy zasiadali w danej grupie przez kilka lat. Tym razem Franciszek postanowił zrobić inaczej. 28 października Watykan ogłosił, że decyzją Papieża do wspomnianej Kongregacji zostało mianowanych 27 nowych członków. Tym samym został całkowicie zmieniony skład personalny komisji.  

Nowe nominacje pokazują jasno, że Kongregacja będzie miała bardziej liberalny charakter. Ruch Franciszka należy odczytywać jako odpowiedź na działania kardynała Roberta Saraha, który był czołowym propagatorem „zwrotu w liturgii”. 

Kardynał Sarah uważa, że od dokonania reformy liturgii zależy przyszłość Kościoła. Jego zdaniem liturgia jest dziś chora, nie wprowadza człowieka w misterium Boga, odarta została z sakralności. Traci na tym lud Boży, zwyczajni ludzie, którym odbiera się możliwość wejścia w komunię z Bogiem.  

Wskazując na potrzebę odnowy liturgii, gwinejski purpurat nie polemizuje z soborowym nauczaniem. Wręcz przeciwnie. „Nadszedł czas – mówi – abyśmy uczyli się od Soboru, zamiast posługiwać się nim dla usprawiedliwienia własnej żądzy kreatywności”. Jego zdaniem wiele postaw we współczesnej liturgii sprzeniewierza się głębokim intencjom Soboru. 

Sarah wielokrotnie odwołuje się do intuicji papieży: Pawła VI, Jana Pawła II, Benedykta XVI, a także Franciszka, bo to właśnie on powierzył mu kontynuowanie dzieła reformy, zapoczątkowanego przez Papieża Benedykta. Kard. Sarah powołuje się na autorytet Franciszka zwłaszcza wtedy, gdy opisuję sytuację prostego ludu, który stał się ofiarą arogancji oświeconych i któremu odebrano dostęp do tajemnicy Boga. Przypomina też wielokrotne napomnienia obecnego Papieża, który zaleca kapłanom, by nie byli aktorami. „Często odnoszę wrażenie, że kult katolicki z adoracji Boga stał się jakimiś występami kapłana i wiernych” – mówi kard. Sarah. 

Wśród nowych członków Kongregacji znaleźć można nazwiska takie jak: kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu, kard. Beniamino Stella czy kard. Gianfranco Ravasi. Jednak najbardziej kontrowersyjnym ruchem Papieża jest powołanie do Kongregacji abp. Piero Mariniego, który w przeszłości często spierał się z tradycjonalistami. 

Jak podaje część źródeł, wraz z nowymi nominacjami z Kongregacji znikną hierarchowie uważani za tradycjonalistów: Burke, Pell i Piacenza. Nie zostało to jednak potwierdzone w żadnych oficjalnych dokumentach.

info. catholicculture

fot. roro21, pixabay.com

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze