Ojciec Knabit: zróbmy porządek w stajni swojego „ja” [WIDEO]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przed świętami Bożego Narodzenia każdy powinien zrobić porządek w stajni swojego „ja” – mówi PAP benedyktyn z Tyńca ojciec Leon Knabit. Ocenia też, że „handel zniszczył adwent” i bez Boga nie ma głębi świąt, choć człowiek wierzący nie jest automatycznie lepszy od ateisty.

Kiedy byłem dzieckiem – opowiadał 88-letni zakonnik – tygodnie poprzedzające święta były zwykle ośnieżone. „Biegło się z samego rana, o 5:30, na roraty. Wtedy to nie zegarek, a jeszcze pianie koguta było wyznacznikiem czasu” – wspominał.

Ważnym elementem przygotowań było robienie ozdób na choinkę. „Cała rodzina pracowała nad tym, by choinka była przystrojona” – mówił.

W jego ocenie handel zniszczył adwent, można też mówić o laicyzacji samych świąt, które jednak mają chrześcijańskie, religijne źródła. „Taka laicyzacja oznacza brak tej świątecznej głębi” – powiedział.

O. Knabit nie ocenił jednak surowo tych, którzy laicko świętują Boże Narodzenie. „To wszystko zależy od ludzi przeżywających. „Na szczęście rozumiemy, że wiara w Boga nie oznacza, że człowiek wierzący automatycznie będzie lepszy od niewierzącego. Bo niewierzący z natury może być porządnym człowiekiem, a wierzący może być np. pijakiem” – mówił benedyktyn.

Stwierdził także, że przed świętami każdy (tak jak św. Józef wysprzątał stajnię przed narodzinami Jezusa) musi zrobić porządek w stajni swojego „ja”. „(…) niekoniecznie w stajni religijnej, ale i w tej świeckiej. (…) Warto, by zarówno niewierzący, jak i wierzący postarał się, aby i jemu, i innym było miło w czasie świąt” – zaakcentował o. Knabit.

Ojciec Knabit: zróbmy porządek w stajni swojego „ja” [WIDEO]
3 (50%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze