Około 10 tys. ofiar pedofilii we francuskim Kościele od 1950 roku
Niezależna Komisja ds. Nadużyć Seksualnych w Kościele (CIASE), która prowadzi dochodzenie w sprawie przestępstw przeciwko dzieciom w Kościele katolickim we Francji szacuje, że od 1950 r. około 10 tys. dzieci zostało wykorzystanych seksualnie przez księży.
Przewodniczący komisji Jean-Marc Sauve poinformował we wtorek, że liczba ofiar seksualnych księży może wynieść „co najmniej 10 tysięcy”. W czerwcu 2020 r. CIASE oszacowała liczbę ofiar na „co najmniej 3 tysiące”. Komisja bazowała wówczas na zeznaniach pokrzywdzonych, którzy odpowiedzieli na jej wezwanie do składania zeznań w sprawie nadużyć seksualnych dokonanych przez księży. „Wezwanie do składania zeznań z pewnością nie bierze pod uwagę całości i jest możliwe, że liczba ta wyniesie co najmniej 10 tysięcy” – uważa Sauve, cytowany przez AFP.
W czerwcu 2019 r. Sauve oszacował liczbę księży–agresorów na 1500. „W części instytucji katolickich lub we wspólnotach religijnych istniał rzeczywisty system nadużyć, ale w niewielkim stopniu. Ta sytuacja stanowi bardzo niewielką mniejszość przypadków, co do których mamy pewność” – ocenił szef Komisji. CIASE założona została w 2018 r. przez francuski Episkopat i instytuty zakonne. Komisja bada archiwa, przeprowadza wywiady środowiskowe i przygotowuje raport, który ma zostać opublikowany we wrześniu.
Skład komisji
Francuska komisja jest postrzegana jako ciało, które wzorcowo radzi sobie z badaniem tego typu spraw. W jej skład weszli wierzący różnych wyznań, agnostycy i ateiści. Nie ma wśród nich duchownych, ale również przedstawicieli ofiar wykorzystywania seksualnego. Przewodniczącym został Jean-Marc Sauvé – honorowy wiceprzewodniczący francuskiej Rady Stanu, organu opiniującego projekty ustaw i dekretów rządowych. O powołaniu komisji zdecydowała Konferencja Biskupów Francji. Członkowie komisji to osoby specjalizujące się w ochronie dzieci, takie jak: Jean-Pierre Rosenczveig, ekspert UNICEF-u i członek biura Krajowej Rady Ochrony Dzieci; Carole Daminani, dyrektorka stowarzyszenia Paryż-Pomoc Ofiarom czy Alice Casagrande, wiceprzewodnicząca komisji ds. walki z nadużyciami w Wysokiej Radzie ds. Rodziny. W pracach komisji udział wezmą także m.in. historyk Philippe Portier, specjalista od relacji między polityką a religią, jak również dwoje renomowanych teologów: katolik Joël Molinario z Instytutu Katolickiego w Paryżu i protestantka Marion Muller-Colard z Uniwersytetu w Strasburgu, członkini Krajowego Komitetu Konsultacyjnego ds. Etyki.
W skład CIASE weszły osoby reprezentujące różne poglądy filozoficzne i religijne: wierzący różnych wyznań, jak również agnostycy i ateiści. W doborze członków komisji jej przewodniczącemu chodziło bowiem – jak wyjaśnił jej przewodniczący w rozmowie z dziennikiem „Le Monde” – o ich „bezstronność”. Komisja nie jest zależna od nikogo, od nikogo też nie otrzymuje żadnych dyrektyw – czytamy w jej autoprezentacji.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |