Fot. Youtube/Tv Noe – televize dobrých zpráv

Ołomuniec: abp Josef Nuzík odbył ingres do katedry św. Wacława

Mianowany 9 lutego b.r. na piętnastego arcybiskupa metropolitę ołomunieckiego abp Josef Nuzik dokonał dziś ingresu do katedry pod wezwaniem św. Wacława.

Z rąk nuncjusza apostolskiego w Republice Czeskiej abp Jude Thaddeus Około przejął on pastorał arcybiskupów ołomunieckich. W swoim słowie arcybiskup Nuzik przypomniał, że dołącza do linii swoich poprzedników, która rozpoczyna się w IX wieku od pierwszego biskupa morawskiego, św. Metodego, i składa się z 69 zachowanych imion. „Przypomina mi to, że zostałem powołany do służby w tym czasie” – podkreślił, wspominając swojego bezpośredniego poprzednika, arcybiskupa Jana Graubnera, który ponad 30 lat temu przywracał i budował życie Kościoła zdewastowanego przez reżim komunistyczny. „Dziękuję księdzu arcybiskupowi Janowi i wam wszystkim, bracia, za waszą pracę, która daje nam coś, na czym możemy budować” – dodał.

>>> Czechy: ministrant zapisuje swoje imię w księdze rekordów

Ewangelia wskazuje szczęście

Abp Nuzik zaznaczył, że kierując archidiecezją ołomuniecką nic chce krytykować i narzekać, ale w duchu swojej dewizy biskupiej głosić Dobrą Nowinę – Ewangelię, tak jak Jezus chciał, aby czynili to Jego uczniowie.

„Ewangelia wskazuje nam na szczęście, którego szukalibyśmy gdzie indziej, a ono jest właśnie tutaj” – wspomniał abp Nuzik.

Zaznaczył, iż pragnie świadczyć społeczeństwu i światu, wraz ze wszystkimi wiernymi, o Bogu. Dodał, że tak świadczyli o nim również jego poprzednicy: Antoni Cyryl Stojan, który zbudował swoje życie na byciu blisko ludzi, czy bezkrwawy męczennik komunizmu Josef Karel Matocha, który spędził jedenaście lat w internowaniu, a mimo to wyznał: „Łaska Boża jest ze mną”.

Na zakończenie mszy św. nowy arcybiskup ołomuniecki otrzymał gratulacje i życzenia z okazji objęcia posługi od swojego poprzednika, obecnego arcybiskupa Pragi Jana Graubnera, a także od przedstawicieli księży diecezjalnych, zakonników i mieszkańców archidiecezji, na czele z parafianami ze Strání – miejscowości w której się urodził.

W uroczystości wzięli licznie udział wierni, 23 biskupów z Czech, Słowacji i Polski, duchowieństwo diecezjalne i zakonne. Zaproszenie przyjęli również przedstawiciele życia publicznego – ministrowie, posłowie, senatorowie czy wojewodowie – oraz środowiska akademickiego, dyrektorzy organizacji charytatywnych i szkół kościelnych na terenie archidiecezji, przedstawiciele stowarzyszeń arcybiskupich oraz reprezentanci kościołów niekatolickich. Ponad sto miejsc zajęli także krewni arcybiskupa Nuzika, który ma jedenaścioro rodzeństwa.

Abp Josef Nuzík

Abp Josef Nuzík urodził się 25 lipca 1966 r. w Stráni, w archidiecezji ołomunieckiej. Po odbyciu praktyki zawodowej i służby wojskowej studiował na Wydziale Teologii Katolickiej w Pradze z siedzibą w Litomĕřicach oraz na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii.

Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1995 roku z rąk swego poprzednika abp Josefa Graubnera. Przez pierwszych dziesięć lat pracował w duszpasterstwie parafialnym. W latach 2005 -2009 był wicerektorem Seminarium Diecezjalnego w Ołomuńcu a w latach 2007 – 2009 był też delegatem biskupim ds. powołań kapłańskich. Od 2009 r. był kanonikiem Kapituły Metropolitalnej w Ołomuńcu i wikariuszem generalnym.

Fot. Kevin Andre/unsplash

5 lipca 2017 r. został mianowany biskupem tytularnym Castra de Galba i biskupem pomocniczym Ołomuńca, otrzymując konsekrację biskupią 14 października, także z rąk abp. Graubnera. 4 lipca 2022 r. został wybrany administratorem diecezjalnym archidiecezji ołomunieckiej. Jego ingres do katedry św. Wacława planowany jest 13 kwietnia.

Diecezja ołomuniecka została założona w 1063 r. za zgodą biskupa praskiego Šebira poprzez odłączenie się od diecezji praskiej i obejmowała całe terytorium margrabstwa morawskiego. Nawiązuje do misji ewangelizacyjnej św. Cyryla i Metodego. Na jej terenie, w Velehradzie znajduje się grób św. Metodego.  W 1777 r. została podniesiona do rangi archidiecezji obejmującej morawską prowincją kościelną. Do tej metropolii należą obecnie także diecezja brneńska i ostrawsko-opawska. Gościła ona dwukrotnie św. Jana Pawła II w 1990 i w 1995 roku.

Archidiecezja ołomuniecka obejmuje obszar 10 018 km². Na jej terenie mieszka około 1, 4 mln osób, z czego katolicy stanowią 54 proc. Jest tam 418 parafii i 320 kapłanów, w tym 91 zakonnych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze