![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2021/12/national-cancer-institute-yg1Zayn0Few-unsplash-900x380.jpg)
fot. unsplash/National Cancer Institute
Onkolodzy: zdecydowaną większość dzieci z chorobami nowotworowymi daje się wyleczyć
Zdecydowaną większość nowotworów u dzieci daje się obecnie wyleczyć, ale ważnym kryterium w leczeniu jest często czas. Rodzice i lekarze rodzinni powinni być czujni i reagować w sytuacjach, które taką chorobę mogą sugerować – podkreślają lekarze z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka z Chorobą Nowotworową.
Z okazji tego dnia, obchodzonego co roku 5 lutego, baloniki z życzeniami wypuściły w czwartek w Białymstoku w niebo rodziny małych pacjentów, ich przyjaciele, wolontariusze. „Aby rodzina była zdrowa”, „Chcę do domu” – takie m.in życzenia znalazły się na balonikach. Były też marzenia o wycieczkach. W niebo wzbiły się też baloniki z imionami dzieci, którym walki z chorobą nie udało się wygrać. Życzenia napisały dzieci, mali pacjenci Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK) w Białymstoku. Akcję zorganizowała współpracująca z kliniką Fundacją Pomóż Im. Fundacja prowadzi też m.in. domowe hospicjum dla dzieci.
Zwiększanie świadomości
Onkolog dziecięcy, zastępca kierownika tej kliniki prof. Katarzyna Muszyńska-Rosłan i jednocześnie przewodnicząca rady Fundacji Pomóż Im, powiedziała PAP, że dzień dziecka z chorobą nowotworową na całym świecie służy wsparciu chorych i ich rodzin, ale też szerokiej edukacji i podnoszenie świadomości społecznej.
„To zwiększenie świadomości nie tylko jeśli chodzi o nas, onkologów dziecięcych – bo my dużo rzeczy wiemy. Natomiast chodzi o zwrócenie uwagi również tym, którzy organizują i finansują służbę zdrowia na to, że ten problem istnieje, mimo że się mówi, że to są choroby rzadkie – bo tak pewnie jest. Ale na tyle ważkie, że mając tak dobre wyniki leczenia, ale jednak nie 100 proc. trzeba pamiętać o tym, że ta dziedzina medycyny wymaga bezwzględnie wsparcia finansowego po to, żebyśmy mieli 100 proc. wyleczeń” – powiedziała prof. Muszyńska-Rosłan.
Z danych onkologów dziecięcych wynika, że każdego roku około 1-1,3 tys. kolejnych dzieci w Polsce słyszy diagnozę choroby onkologicznej. Ta liczba mniej więcej utrzymuje się na tym samym poziomie, ale zmieniają się rodzaje dominujących w danym roku nowotworów, choć bezwzględnie najwięcej jest białaczki i to się nie zmienia.
Udaje się wyleczyć ok. 80 proc. małych pacjentów onkologicznych. „Ale oczywiście zależy to od stadium zaawansowania, od rodzaju rozpoznania, od wieku dziecka, od wielu innych czynników” – powiedziała Muszyńska-Rosłan. Dodała, że w przypadku np. białaczki udaje się wyleczyć 90 proc. pacjentów.
Apel do lekarzy rodzinnych
Onkolodzy apelują przy okazji do lekarzy rodzinnych o zachowanie tzw. czujności onkologicznej i reagowanie w sytuacjach, gdy np. dziecko nie reaguje na podane mu leczenie, są wątpliwości.
„Onkologia niestety dotyka też dzieci i w ich codziennej praktyce warto pamiętać, że pacjent, który się nie układa diagnostycznie, terapeutycznie, nie odpowiada na pomysł leczenia – może warto pomyśleć, skierować go na jakieś badania, pomyśleć o tym, że może się wydarzyć choroba nowotworowa” – zaznaczyła prof. Muszyńska-Rosłan.
Zaapelowała także do rodziców, aby zwracali uwagę na np. guzy czy stwardnienia na skórze u dziecka, asymetrie, natychmiast zgłaszali się do np. lekarza rodzinnego. Dodała, że chodzi też o to, aby uczulić rodziców, aby nie bali się skierowania do onkologa dziecięcego.
„Dlatego, że naszym zadaniem jest wykluczyć chorobę nowotworową i tak robimy w 90 proc. przypadków dzieci, które są do nas kierowane do poradni, ale żebyśmy wychwycili ten maleńki odsetek dzieci, u których jednak rozwinęła się taka choroba, to warto zgłosić się” – podkreśliła profesor.
Klinika onkologii i hematologii w UDSK jest jedyną taką w Podlaskiem. Co roku trafiło niej ok. 30 nowych pacjentów, cały czas ma pod opieką pacjentów po leczeniu, dzieci kontynuujące leczenie. Od stycznia do kliniki trafiło sześcioro nowych chorych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |