epa05713386 Children play in front of a tent in a temporary refugee camp settled inside the playfield of the Olympic Baseball Stadium in Hellinikon complex, opposite the old Athens Airport, Greece, 12 January 2017. More than 500 refugees mostly from Afghanistan live in 150 tents settled by United Nations in the stadium. EPA/SIMELA PANTZARTZI Dostawca: PAP/EPA.

ONZ apeluje o natychmiastowy dostęp do dzieci w Syrii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Międzynarodowe organizacje pomocowe ponowiły w poniedziałek apel o natychmiastowy i bezpieczny dostęp do dzieci i ich rodzin, które w Syrii są wciąż odcięte od pomocy humanitarnej. Wspólny apel w tej sprawie podpisali przedstawiciele pięciu organizacji.

We wspólnym oświadczeniu przypomniano, że obecnie zablokowany jest dostęp do 15 syryjskich miejscowości, w których mieszka 700 tys. osób, w tym ok. 300 tys. dzieci.

ONZ, Światowy Program Żywnościowy (WFP), Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) informują, że prawie 5 mln ludzi, w tym ponad dwa miliony dzieci w Syrii żyje na obszarach, do których dostęp jest ograniczony ze względu na trwające walki, brak bezpieczeństwa lub blokowanie dostępu.

„Na terenie całego kraju ludzie cierpią z powodu braku podstawowych środków do życia i nieustannego ryzyka przemocy. Nie możemy milczeć, kiedy strony konfliktu stosują metodę walki polegającą na odmowie osobom poszkodowanym dostępu do żywności, wody, leków i innych produktów” – podkreślają. Zwracają też uwagę na szczególnie ciężką sytuacją w jakiej znaleźli się najmłodsi.

„Zbyt wiele dzieci w Syrii nie zaznało w swoim krótkim życiu niczego innego poza wojną i stratą. Dzieci są narażone na niedożywienie, odwodnienie, biegunkę, choroby zakaźne i urazy. Po doświadczeniu traumatycznych wydarzeń i przemocy, wiele dzieci wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej” – alarmują w oświadczeniu.

Przypomniano jednocześnie, że UNICEF Polska cały czas prowadzi zbiórkę środków na pomoc dla dzieci w Syrii.

Apel podpisali: dyrektor generalna WFP Ertharin Cousin, dyrektor UNICEF Anthony Lake, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej Stephen O’Brien, dyrektor WHO Margaret Chan i wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców Filippo Grandi.

Fot. PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI

ONZ apeluje o natychmiastowy dostęp do dzieci w Syrii
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze