epa05611994 Members of an Iraqi Shiite militia fire a mortar towards Islamic State (IS) militants’ positions in the frontline in Zarka town, some 20 km west of Mosul, northern Iraq, 31 October 2016. Iraqi forces started their military offensive to recapture Mosul from IS on 17 October 2016. Iraq’s second largest city Mosul fell under the jihadist militant group’s control in June 2014. EPA/AHMED JALIL Dostawca: PAP/EPA.

ONZ: już prawie 21 tys. osób opuściło domy z powodu ofensywy na Mosul

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Z powodu trwającej ofensywy irackich sił na kontrolowany przez dżihadystów z Państwa Islamskiego Mosul już prawie 21 tys. osób musiało opuścić swoje domy; ok. połowy z nich przebywa w obozach dla uchodźców – poinformował w środę rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

Wraz z wejściem we wtorek do Mosulu elitarnych sił antyterrorystycznych irackiej armii rozpoczęła się nowa faza ofensywy na to miasto, które od 2014 roku pozostaje w rękach dżihadystów.

Agencja EFE zauważa, że dotychczas walki toczyły się na obszarach wokół Mosulu, dlatego większe ruchy ludności mogą rozpocząć się dopiero teraz, gdy zaczną się walki w gęściej zamieszkanych strefach.

Według przewidywań ONZ z tego powodu zmuszonych do opuszczenia swoich domów może zostać nawet 200 tys. osób. Według najgorszego scenariusza liczba ta może osiągnąć nawet milion.

Ludność miasta szacowana jest na ok. 1,5 mln osób. Według różnych źródeł przebywa tam 3-8 tys. bojowników IS.

Od 17 października irackie siły bezpieczeństwa i kurdyjscy bojownicy (peszmergowie) prowadzą ofensywę na Mosul, będący ostatnim bastionem IS w Iraku. Z powietrza wspiera ich koalicja pod dowództwem USA. W sobotę do walk o miasto włączyły się proirańskie szyickie milicje w Iraku, mające na celu odcięcie drogi między Mosulem a Ar-Rakką – głównym bastionem IS w Syrii.

foto. PAP/EPA/AHMED JALIL

ONZ: już prawie 21 tys. osób opuściło domy z powodu ofensywy na Mosul
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze