ONZ: po raz pierwszy ponad 100 milionów uchodźców na świecie
Po raz pierwszy 100 milionów ludzi na świecie ucieka przed konfliktami, przemocą , naruszaniem praw człowieka i prześladowaniami. Poinformował o tym w Genewie Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi. Powiedział, że jest to liczba „poważna i alarmująca”. Ten „rekord” nigdy nie powinien być pobity.
Według danych UNHCR liczba ludzi wypędzonych wzrosła na koniec 2021 roku do 90 milionów, przede wszystkim na skutek nowych aktów przemocy i utrzymujących się konfliktów w takich krajach, jak Etiopia, Burkina Faso, Mjanma, Nigeria, Afganistan i Demokratyczna Republika Konga. Ponadto zbrojne zaatakowanie Ukrainy przez Rosję spowodowało, że w tym roku osiem milionów to uchodźcy we własnym kraju, a sześć milionów wyjechało z Ukrainy.
>>> Powiem wszystkim, jak dobrzy są Polacy [REPORTAŻ]
Szef UNHCR wyraził uznanie dla międzynarodowej pomocy, którą otrzymują uchodźcy. Zwrócił jednocześnie uwagę, że ta pomoc stanowi jedynie złagodzenie życiowych problemów, w jakich znaleźli się ci ludzie. „Jest tylko jedna odpowiedź na odwrócenie trendu rosnącej liczby uchodźców: pokój i stabilizacja, aby niewinni ludzie nie byli zmuszeni do wyboru między grożącym im niebezpieczeństwem we własnym kraju i niebezpieczną ucieczką oraz emigracją”, powiedział Grandi.
Liczba 100 milionów, których zmusiła do ucieczki sytuacja, obejmuje zarówno uchodźców i azylantów, jak i 53,2 mln ludzi, których do ucieczki w granicach własnego kraju zmusiły trwające konflikty. Swój globalny raport roczny Global Trends UNHCR przedstawi 16 czerwca.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |