Fot. PAP/EPA/TRACIE VAN AUKEN

ONZ: ponure statystyki. W 2021 r. dokonano na świecie rekordowej liczby morderstw

W 2021 r. liczba morderstw i umyślnych zabójstw na świecie osiągnęła rekordowy poziom, po części ze względu na stres i presję ekonomiczną związaną z pandemią Covid-19. Zamordowano 458 tys. osób, wynika z globalnego badania Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości – UNODC.

Od 2000 roku, od kiedy organizacja zaczęła gromadzić dane, średnia liczba zabójstw wynosiła od 400 do 450 tys., przypomniała agencja Reutera. Naukowcy stwierdzili, że „zauważalny wzrost liczby zabójstw w 2021 r. można częściowo przypisać reperkusjom gospodarczym” pandemii. Spodziewają się, że w dłuższej perspektywie negatywne skutki społeczne i gospodarcze izolacji, obejmujące zwiększony stres, bezrobocie i utratę dochodów, wpłyną na tendencje w zakresie zabójstw. Czynniki te tworzą atmosferę napięcia, która skłania jednostki do popełniania przestępstw – czytamy w raporcie.

>>> Meksyk: 700 osób uciekało z domów przed walkami karteli. Schronili się w kościele

Wskaźnik zabójstw był w 2021 roku najniższy w Europie, a najwyższy – w krajach Ameryki. Spośród 10 państw świata o najwyższym wskaźniku zabójstw aż dziesięć leży w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – podali autorzy raportu. Pozostałe dwa państwa czarnej dziesiątki to Birma i Republika Południowej Afryki.

Autorzy raportu nie wliczają do statystyk ofiar wojen, ale włączają zgony w rezultacie zamachów terrorystycznych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze