ONZ: przez dwa dni z Rafah uciekło 50 tys. osób
W ciągu ostatnich 48 godzin z Rafah uciekło około 50 tys. osób – przekazał w środę stacji CNN wyższy rangą urzędnik agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA). W poniedziałek armia izraelska wezwała do ewakuacji 100 tys. osób z tego miasta położonego na południu Strefy Gazy.
Te osoby udały się do miejscowości Chan Junus, Al-Mawasi i Dajr al-Balah – powiedział w rozmowie z CNN Scott Anderson z UNRWA.
Anderson dodał, że obszary wyznaczone przez Izrael jako „strefy humanitarne”, do których mają się przenieść uchodźcy z Rafah, nie są wyposażone w potrzebną infrastrukturę. W samym Al-Mawasi chroni się już teraz 400 tys. osób – podkreślił. Jest to teren piaszczysty, a zatem nie ma tam kanalizacji i wodociągów, nie ma też odpowiednich dróg – wyliczył przedstawiciel UNRWA.
>>> Caritas Polska apeluje o zwiększenie pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy
Organizacja Lekarze bez Granic poinformowała w środę, że zaczyna wypisywać ze szpitala polowego w Rafah pacjentów, którzy mogą samodzielnie chodzić i przygotowuje się do możliwej ewakuacji placówki. Ostrzeżono też, że infrastruktura medyczna w Strefie Gazy nie będzie w stanie poradzić sobie z ewentualną kolejną falą poszkodowanych, gdyby doszło do zaostrzenia walk.
Tego samego dnia amerykańska organizacja pozarządowa World Central Kitchen (WCK) ogłosiła, że nakaz ewakuacji zmusił ją do wstrzymania pomocy dla kilku wspieranych przez WCK kuchni polowych.
Rafah jest ostatnim bastionem palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas, a zarazem miejscem, w którym skupiła się większość ludności Strefy Gazy, która uciekła z pozostałych, dotkniętych wojną terenów. Według szacunków w mieście przebywa 1,4 mln z 2,3 mln mieszkańców Gazy.
Poniedziałkowy nakaz ewakuacji objął mieszkańców wschodniej części Rafah. Również w poniedziałek rząd Izraela zdecydował o kontynuowaniu operacji militarnej w mieście. Jej celem jest uwolnienie zakładników porwanych przez terrorystów 7 października ubiegłego roku i zniszczenie Hamasu.
Rafah jest regularnie ostrzeliwane przez izraelskie lotnictwo i artylerię. Wojska izraelskie rozpoczęły też „ograniczone i ukierunkowane” działania sił lądowych, m.in. przejmując kontrolę nad palestyńską stroną przejścia granicznego z Egiptem.
Społeczność międzynarodowa od dawna ostrzega, że operacja w Rafah doprowadzi do dalszych ofiar wśród cywilów i pogorszenia już i tak katastrofalnej sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |