fot. z arch. Sławomira Siedleckiego

Opole: grupa „Ludzie o szlachetnym sercu” zawsze gotowa do działania

W oblackiej parafii św. Jana Pawła II działa grupa na WhatsAppie, która nie tylko integruje parafian i sympatyków, ale i służy do wzajemnej pomocy i dzieł miłosierdzia. „Ludzie o szlachetnym sercu” są zawsze w pogotowiu.

Gdy przed paroma dniami zalało kościół i informacja o tym znalazła się na wspomnianej grupie, od razu przyszło kilkanaście osób, by pomóc w usunięciu szkód. „Ludzie o szlachetnym sercu” to inicjatywa Sławomira Siedleckiego, zaangażowanego świeckiego z parafii, który ponad rok temu utworzył grupę na WhatsAppie, by zintegrować lokalną społeczność oraz wszystkie osoby związane z parafią. Wkrótce dołączył do niej proboszcz parafii o. Damian Dybała OMI, a później również inni ojcowie oblaci z klasztoru w Opolu. – Grupa się cały czas rozrasta, bo ludzie coraz szerzej się o niej dowiadują. Jest ona bardzo aktywna – opowiada Sławomir Siedlecki.

fot. z arch. Sławomira Siedleckiego

Szlachetne, czyli otwarte serce

Zalany kościół to nie jedyny przykład, gdy uczestnicy whatsappowej grupy przychodzą szybko i bezinteresownie z pomocą. Gdy pewna rodzina doświadczyła tragedii i potrzebowała ubrań, to przyniesiono ich aż nadto. Regularnie z Ukrainy przyjeżdża również br. Sebastian Jankowski OMI, który organizuje liczne inicjatywy pomocowe w tym ogarniętym wojną kraju. – Pewnego razu potrzebował in dwie lub trzy maszyny do szycia. Przyszło ich aż dziesięć – wspomina Sławomir.

fot. z arch. Sławomira Siedleckiego

Podobnie, gdy br. Sebastian urządzał salon fryzjerski, to członkowie grupy się skrzyknęli i dostarczyli nożyczki czy maszynki do strzyżenia. Podobnie było z piekarnią, gdy „Ludzie o szlachetnym sercu” kupili mieszadło do pieczenia oraz piekarnik. – Ludzie są chętnie do pomocy – zauważa założyciel grupy.

Grupa stała się miejscem, gdzie organizuje się również wiele innych aktywności parafialnych takich jak festyny, odpusty, poczęstunki oraz śniadania i wigilie dla ubogich. – Proboszcz często pisze, co jest potrzebne, i ludzie przynoszą na wydarzenie na przykład jakieś dania na Wigilię – podkreśla Sławomir.

fot. z arch. Sławomira Siedleckiego

Grupa otwarta, ale z zasadami

Grupa stanowi też miejsce informacji na temat wydarzeń w parafii oraz wymiany zdjęć i wideo czy choćby zwykłych rozmów. – Ludzie udostępniają materiały z koncertów uwielbienia oraz innych wydarzeń także z innych parafii i generalnie niczego nie hejtujemy, ale staramy się też nie zaśmiecać czatu. Każdy może się tam wypowiedzieć, ale unikamy niektórych tematów – mówi administrator grupy.

fot. z arch. Sławomira Siedleckiego

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Opola w 2019 r., jest to ich najnowsza placówka zakonna w kraju. Początkowo mieszkali w wynajmowanym domu prywatnym. Głównym zadaniem parafian i misjonarzy oblatów jest budowa kościoła pw. św. Jana Pawła II, w powstającej dzielnicy miasta. Istotnym elementem zaangażowania duszpasterskiego oblatów w parafii jest posługa względem ubogich mieszkańców miasta i osób w kryzysie bezdomności. Mieszkający tu zakonnicy są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a także kapelanat szpitala. Aktualnym przełożonym domu jest o. Piotr Bednarski OMI.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze