fot. OMI Katowice

Opole, Lubliniec, Katowice, Kędzierzyn-Koźle: parafie oblackie pomagają powodzianom

Pomoc dla powodzian zorganizowały oblackie parafie w Opolu, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu i Lublińcu (we współpracy z parafią w Kokotku).

Dzięki zaangażowaniu parafian zebrano dla powodzian dary, które dostarczone zostały na południe Polski. „Mamy naprawdę kochanych parafian” – podsumował odzew na zbiórkę Krzysztof Jurewicz OMI z parafii św. Eugeniusza de Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu.

Opole

Oblaci z parafii pw. św. Jana Pawła II w Opolu przy pomocy parafian załadowali dla powodzian kilka busów z darami, w tym jeden dla mieszkańców Bodzanowa (k. Głuchołazów). Pomoc dla powodzian w Bodzanowie dostarczył ojciec superior Piotr Bednarski. „Odzew na zbiórkę był duży, parafianie stanęli na wysokości zadania” – powiedział proboszcz parafii Damian Dybała OMI.

fot. OMI Opole

Lubliniec i Kokotek

Jak przyznał proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Lublińcu Tomasz Woźny OMI, utrzymuje kontakt z Mariuszem Legieżyńskim OMI z Bodzanowa, dzięki czemu pomoc udało się zorganizować mądrze, zbierając najpotrzebniejsze rzeczy. „Dzisiaj o 12 wyjechał transport rzeczy dla powodzian. Zebraliśmy m.in. artykuły spożywcze, chemię, kołdry, koce. Parafianie bardzo się zaangażowali” – powiedział Tomasz Woźny OMI.

W zbiórkę na rzecz powodzian (we współpracy z parafią w Lublińcu) włączyła się także wspólnota parafialna z Kokotka. Jak powiedział proboszcz parafii NMP Królowej w Kokotku Maciej Drzewiczak OMI zbierane były zarówno dary, jak i datki dla powodzian.

Katowice

Zbiórkę na rzecz powodzian w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa koordynował proboszcz Rafał Bytner OMI. „Zbiórka trwa, wysłaliśmy już jeden transport. Były to materiały budowlane, które trafiły do klasztoru w Bodzanowie” – powiedział o. Bytner.

Kędzierzyn-Koźle

Cały czas można przynosić dary dla powodzian do parafii św. Eugeniusza de Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu. Jak powiedział proboszcz Krzysztof Jurewicz OMI: „w sobotę zawozimy dary, które cały czas przynoszą parafianie. Dostaliśmy z Bodzanowa wykaz potrzebnych rzeczy. U nas żadna akcja nie pozostaje bez echa – mamy naprawdę kochanych parafian” – podsumowuje proboszcz. W pomoc dla powodzian zaangażowali się także mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla spoza parafii, którzy usłyszeli o oblackiej akcji. 

Niemieccy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Bodzanowa (wówczas Langendorfu) w roku 1932, byli tu do zakończenia wojny. W jej czasie niemieccy oblaci zaangażowali się w posługę duszpasterską także na rzecz Polaków. Od roku 1946 działalność placówki kontynuowali polscy oblaci. Sam klasztor pochodzi z XVII w., kiedy zamieszkiwali tu jezuici, okresowo prowadząc także szkołę. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a przy domu oblackim funkcjonuje ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy. Aktualnym przełożonym domu jest o. Leszek Walendzik OMI.

Powódź w Bodzanowie dotknęła zarówno lokalną społeczność, jak i klasztor oblacki. Wiele domów zostało zalanych, a mieszkańcy stracili swoje dobytki, co postawiło ich w trudnej sytuacji. Zniszczenia objęły także infrastrukturę publiczną, co utrudnia codzienne życie i funkcjonowanie. Została utworzona specjalna zbiórka pieniędzy na rzecz Bodzanowa. Zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy.

Galeria (4 zdjęcia)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze